A A A

Prezentacja filmu „Huta Laura – podróż w czasie do początków Siemianowic” // 21.02.2023 godz. 12.00

Siemianowice Śląskie wiele zawdzięczają przemysłowi, dzięki któremu mogły się rozwinąć i stały się miastem. Podwaliny pod siemianowicki przemysł stworzyła huta „Laura”, powstała dzięki inwestycji Hugona Henckel von Donnersmarck. Zakład ten dawał zatrudnienie okolicznej ludności i przyciągał pracowników z dalszych stron, dzięki czemu rozwinęło się miasto Laurahuta (Laurahütte) – Siemianowice Śląskie.

Serdecznie zapraszamy na prezentację filmu „Huta Laura – podróż w czasie do początków Siemianowic”, w którym będzie można zobaczyć pierwotny wygląd huty „Laura”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcą filmu, architektem, który odtworzył dawny wygląd huty, Aleksandrem Nowackim, podczas którego wygłosi on prelekcję na temat historii zakładu oraz rodu Henckel von Donnersmarck, a także opowie o metodzie rekonstrukcji wyglądu zakładu.

Spotkanie nawiązuje do wyjątkowego obiektu, który jeszcze tylko do 27 lutego 2023 roku prezentowany jest na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, czyli księgi pamiątkowej Hugona II Henckel von Donnersmarcka. Księga, pozyskana do kolekcji Muzeum Śląskiego w 2021 roku, sporządzona po śmierci Hugona II przez jego wnuczkę, zawiera liczne pamiątki dotyczące jego życia, m.in. patent oficerski, bullę papieską, telegramy z życzeniami od królowej Wiktorii i kanclerza Ottona von Bismarcka oraz fotografie.

Hugon II Henckel von Donnersmarck był przedstawicielem rodu, który kładł podwaliny pod górnośląski przemysł. Jednym z zakładów, które dzięki Donnersmarckom powstały, była huta „Laura”. W chwili uruchomienia w 1839 r. była jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie.

Po spotkaniu będzie można zwiedzić wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, gdzie prezentowana jest księga.

21.02.2023 / wtorek / godz. 12.00

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia udziału przyjmujemy do 20.02.2023 roku mailowo na adres: obsluga.publicznosci@muzeumslaskie.pl oraz telefonicznie: 32 77 99 300.

Pozostałe ,