A A A

Publikacje warte przeczytania!

Zachęcamy do zaopatrzenia się w najnowsze publikacje z zakresu archeologii oraz historii!

 

Okładka książki ,,Górnośląskie Raporty Archeologiczne''.

„Górnośląskie Raporty Archeologiczne” / Drugi tom wydawnictwa archeologicznego

 

Miło nam poinformować, że Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (z siedzibą w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu), z którym od lat współpracujemy przy organizacji różnych wydarzeń i którego członkami są nasi archeolodzy, wydał właśnie we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach drugi tom czasopisma „Górnośląskie Raporty Archeologiczne”.

Najnowszy numer zawiera aż pięć artykułów przygotowanych przez naszych pracowników, z których dowiecie się Państwo o najnowszych odkryciach Działu Archeologii Muzeum Śląskiego, a także będziecie mogli powrócić wspomnieniami do cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawy „Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków”. Zachęcamy do lektury. 

-> Czasopismo do pobrania w formie pdf

Okładka książki ,,Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej.''

Album „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”

Od 6 czerwca w przestrzeni wystawy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” Muzeum Śląskiego można podziwiać srebra pochodzące z Funduszu Obrony Narodowej. Wstawa jest częścią ogólnopolskiego projektu, w którym bierze udział 16 muzeów i instytucji. 

Towarzyszy jej album „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej”. Znalazły się w niej teksy związane z poszczególnymi pokazami obiektów oraz tekst kuratorski Renaty Sobczak-Jaskulskiej i Michała Błaszczyńskiego, który opowiada o powojennych losach srebrnej kolekcji.

Wydawnictwo jest bogato ilustrowane – różnorodność srebrnych obiektów pokazuje jak niezwykłe przedmioty były oddawane podczas zbiórek. Archiwalne fotografie są dowodem na duże zaangażowanie społeczeństwa w uroczystości przekazywania broni zakupionej z zebranych funduszy. 

Projekt „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” realizowany przez Muzeum Narodowe w Poznaniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z NIMOZ.  

Kuratorzy ze strony MNP: Renata Sobczak-Jaskulska, Michał Błaszczyński.

Identyfikacja wizualna: Raman Tratsiuk.

 

 

Pozostałe ,