A A A

Spędź wakacje w Muzeum Śląskim!

Choć czas wakacji kojarzy się przede wszystkim z wyjazdami, to w mieście też może być ciekawie! Zachęcamy do spędzenia wakacji w Muzeum Śląskim! Przygotowaliśmy wiele wydarzeń, na które zapraszamy zarówno małych, jak i dużych miłośników sztuki i kultury naszego regionu. Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy m.in. warsztaty plastyczne. Tych, którzy chcą bliżej poznać nasze wystawy, zapraszamy na cotygodniowe oprowadzania kuratorskie, a tych bardziej aktywnych zapraszamy na cotygodniowe zajęcia jogi. Mamy również coś dla grup półkolonijnych.

Program wydarzeń jednorazowych:

Czerwiec

  • 26.06 / środa / godz. 17.00 – Co się stało? Estetyka obrzydliwości i jak się to objawia? – wykład z cyklu „Motywy znane i lubiane”

Są tematy, które trudno przekazać nie wywołując u widzów odruchów wstrząsu, obrzydzenia, szoku. Kryzysy, przemoc, ślepy konsumpcjonizm, chciwość, tyrania – demony, które władają ludzkimi duszami. Sztuka zaangażowana, pokazująca ciemne strony ludzkiej duszy bywa lustrem, w które warto zajrzeć.

Wykład w PJM z tłumaczeniem na język mówiony.

KUP BILET

  • 28.06 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Światło i mrok. Teatr Leszka Mądzika”

Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie czasowej. Oprowadzanie poprowadzi Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

KUP BILET

  • 28.06 / piątek / godz. 18.15 – wernisaż wystawy „Prędkość ucieczki” pierwszej ekspozycji w Strefie Otwartej

W astrofizyce prędkość ucieczki ciała niebieskiego oznacza minimalną prędkość początkową, jaką musi mieć obiekt, aby mógł opuścić pole grawitacyjne danego ciała niebieskiego. Osoby zainspirowane tym prawem przez ostatnie miesiące badały kulturowe sensy związane z obrazowaniem Kosmosu. Przyglądały się zdjęciom powstałym w celach naukowych oraz działaniom artystycznym. Poszukiwały odniesień w codzienności lub budowały własne uniwersa. W rezultacie powstały cykle fotografii będące różnymi spojrzeniami na naszą obecność w Kosmosie.

Więcej informacji o Strefie Otwartej

Lipiec

  • 1-5.07 / poniedziałek – piątek / godz. 11.00 – Katowice w plenerze, czyli spacery rysunkowo-rzeźbiarskie

Celem wakacyjnego, pięciodniowego pleneru rysunkowego jest twórczy spacer szlakiem katowickiej architektury. Będziemy nie tylko rysować architekturę, ale również opowiadać i rozmawiać o niej. Zamierzamy wspólnie przyglądać się różnorodnym zagadnieniom i opisywać je przystępnym językiem — od pojęć dotyczących urbanistyki po detale architektoniczne.

Prowadzenie: Bartłomiej Pochopień

KUP BILET

  • 4.07 / czwartek / godz. 11.00 – Co się chowa za ramą? – warsztaty rodzinne

W trakcie warsztatów dzieci uruchomią wyobraźnię, aby dorysować „ciąg dalszy” fragmentom wybranych obrazów ze zbiorów muzeum. A potem wyprawa na wystawę, gdzie wspólnie obejrzymy oryginały w Galerii sztuki polskiej 1900-1945 i opowiemy o nich. Czy dzieci uczestniczące w warsztatach i sławni artyści namalują to samo, a może będzie to coś zupełnie innego? Uczestnicy pracować będą w technice akwareli.

KUP BILET

  • 5.07 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po Galerii śląskiej sztuki sakralnej

Galeria śląskiej sztuki sakralnej, wpisująca się w program ekspozycji stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce regionu, łączy zbiory Muzeum Śląskiego oraz eksponaty Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. Kolekcja prezentuje skarby śląskiej rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z czasów średniowiecza i epoki nowożytnej.

Prowadzenie: Andrzej Holeczko -Kiehl

KUP BILET

  • 12.07 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po Galerii Polskiej Sztuki Nowoczesnej 1800-1945

Oprowadzania kuratorskie po Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945 to szczególna okazja do zagłębienia się w problematykę malarstwa i rzeźby XIX i XX wieku. Oprócz ikonicznej już Pomarańczarki Aleksandra Gierymskiego przemawiają do nas prace Józefa Chełmońskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz autorów mniej znanych.

Prowadzenie: Magdalena Niziołek

KUP BILET

  • 19.07 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po etnograficznej części wystawy Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

Prowadzenie: Małgorzata Paul

KUP BILET

  • 26.07 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie Chopinowi Duda-Gracz

Serdecznie zapraszamy na ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Chopinowi Duda-Gracz prowadzone przez Agatę Dudę-Gracz, córkę artysty.

KUP BILET

Sierpień

  • 1.08 / czwartek / godz. 11.00 – Co się chowa za ramą? – warsztaty rodzinne

W trakcie warsztatów dzieci uruchomią wyobraźnię, aby dorysować „ciąg dalszy” fragmentom wybranych obrazów ze zbiorów muzeum. A potem wyprawa na wystawę, gdzie wspólnie obejrzymy oryginały w Galerii sztuki polskiej 1900-1945 i opowiemy o nich. Czy dzieci uczestniczące w warsztatach i sławni artyści namalują to samo, a może będzie to coś zupełnie innego? Uczestnicy pracować będą w technice akwareli.

  • 1.08 / czwartek / godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Małe arcydzieła. Europejska grafika dawna”

Zapraszamy na wernisaż wystawy, na której prezentowane będą prace takich twórców jak Rembrandt, Albrecht Dürer, Tiepolo, Piranesi, David Teniers, Jan Piotr Norblin i inni.

  • 2.08 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Małe arcydzieła. Europejska grafika dawna”

Dzień po wernisażu wystawy „Małe arcydzieła. Europejska grafika dawna” zapraszamy na pierwsze oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzi Łukasz Szostkiewicz

  • 9.08 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”

Wystawa „Poza Edenem. (…)” pozwala ujrzeć bogactwo i poziom jednej z największych na Śląsku kolekcji sztuki współczesnej, dającej się zaliczyć do przeglądów reprezentatywnych w skali ogólnokrajowej. Malarstwo, fotografia, grafika, rzeźba, wideo-art i instalacje stanowią o dużej inwencji i swobodzie formalnej dwóch pokoleń polskich twórców. W swoich pokładach tematycznych i estetycznych jest to sztuka intelektualna i sensualna zarazem, różnorodna treściowo i wizualnie.

Prowadzenie: Łukasz Szostkiewicz

  • 15.08 / czwartek / godz. 12.00 – „Gyburstag! 95-lecie Muzeum Śląskiego w Katowicach” – oprowadzanie tematyczne

95 lat to piękny wiek i wyjątkowa okazja do świętowania, dlatego zapraszamy wszystkich miłośników historii regionalnej na oprowadzanie tematyczne, podczas którego opowiemy o burzliwych losach naszej instytucji. Kopalnie węgla kamiennego, nieistniejące budynki, wędrujące zbiory i pokoje dawnego Grand Hotelu – nasze Muzeum skrywa wiele tajemnic, które postaramy się częściowo odkryć podczas zwiedzania terenu zewnętrznego i galerii stałych. Zapraszamy na gyburstag!

  • 23.08 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Świat Zagadka. Kostiumy i scenografia Małgorzaty Bulandy”

Wystawa „Świat Zagadka. Kostiumy i scenografia Małgorzaty Bulandy” powraca do Muzeum Śląskiego po krótkiej przerwie. Oprowadzanie poprowadzi Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

  • 30.08 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945

Oprowadzania kuratorskie po Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945 to szczególna okazja do zagłębienia się w problematykę malarstwa i rzeźby XIX i XX wieku. Oprócz ikonicznej już Pomarańczarki Aleksandra Gierymskiego przemawiają do nas prace Józefa Chełmońskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz autorów mniej znanych.

Prowadzenie: Andrzej Holeczko-Kiehl

Wydarzenia cykliczne

W wakacyjne weekendy zapraszamy do zwiedzania muzeum z przewodnikiem. W sobotę nasi pracownicy wprowadzą Was w tajniki wystaw stałych Muzeum Śląskiego ścieżką „Rajza po Muzeum”, a w niedzielę będziecie mogli zwiedzić teren zewnętrzny muzeum podczas oprowadzania „Byzuch u Ferdynanda”. Ponadto od 10 sierpnia, ze względu na ponowne otwarcie Maszynowni szybu „Bartosz” zapraszamy na dodatkowe „Byzuchy u Ferdynanda” w soboty i czwartki.

  • Rajza po muzeum, czyli wystawy stałe w pigułce – każda sobota o 16.00;
  • Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim – każda sobota i niedziela o 11.30 oraz czwartki o 17.30.

Jak w każde wakacje na teren Muzeum Śląskiego powraca Joga na trawie! Zajęcia odbywać się będą na łące obok Holu Centralnego w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 10.00. Potrwają do 90 minut. Ćwiczenia są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych, wystarczy wygodny strój i mata do jogi lub zwykły ręcznik!

A jeśli niedziele nie są dla Was dogodnym terminem, przypominamy o cotygodniowych spotkaniach z cyklu „Joga w muzeum — relaks ze sztuką”, łączących jogę i sztukę, zakończonych relaksacją przy dźwiękach mis tybetańskich, które odbywają się we wtorki o godz. 18.00. Bilety wstępu można kupić w kasach lub online.

grupa ludzi podczas ćwiczeń jogi w plenerze, obok jednego ze szklanych budynków muzeum

Oferta dla grup półkolonijnych

Warsztaty dla grup półkolonijnych odbywają się przedpołudniami od wtorku do piątku, na zapisy. Warsztaty letnie mają lekką, wakacyjną formułę. Nie są nastawione na przekaz konkretnej wiedzy, ale miłe spędzenie wolnego czasu, operują metodą edukowania poprzez zabawę i ekspresję twórczą.

Koszt – 7 zł

Zgłoszenia pod nr. tel. 32 77 99 382 lub mailowo na adres lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl

  •  „Co się chowa za ramą?” dostępne w terminie: 24.06.2024 – 30.08.2024, środa-piątek, godz. 10.00, 12.00, 14.00

W trakcie warsztatów dzieci uruchomią wyobraźnię, aby dorysować „ciąg dalszy” fragmentom pejzaży ze zbiorów muzeum. A potem wyprawa na wystawę, gdzie wspólnie obejrzymy oryginały w Galerii polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945.

  • Na tropie Tomka” – interaktywna zabawa w przestrzeni edukacyjnej

Gdzie jest Tomek Wilmowski, bohater książek Alfreda Szklarskiego? Poszukiwania w pełnej atrakcji przestrzeni połączone ze zbieraniem pieczątek w notesie podróżnika, pomogą odkryć tajemnicę zniknięcia Tomka.

  • „Tworzymy teatr – kostiumy i rekwizyty”, dostępne w terminie 24.07 – 23.08.2024, środa-piątek, godz. 10.00, 12.00, 14.00

Warsztaty na wystawie „Świat zagadka”, kostiumy i scenografia Małgorzaty Bulandy. Uczestnicy warsztatów odkryją magię warsztatów scenografa oraz podejmą próby przygotowania rekwizytów, biżuterii, ozdób będących uzupełnieniem stroju aktora. Warsztaty odbędą się w pokopalnianym budynku łaźni.

Pozostałe