A A A

Spotkania z archeologią // Śmierć i ceremoniały pogrzebowe w neolitycznym Çatalhöyük (Turcja)

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr. hab. Arkadiusza Marciniaka z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  pt. „Śmierć i ceremoniały pogrzebowe w neolitycznym Çatalhöyük (Turcja)” . Będzie to kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Spotkania z archeologią”.

Osada w Çatalhöyük znajduje się w środkowej części Anatolii i była użytkowana nieprzerwanie przez całe siódme tysiąclecie p.n.e. Zasiedlała ją społeczność sięgająca tysiąca osób, które mieszkały w domach z suszonej cegły umieszczonych w skupiskach i przedzielonych otwartymi przestrzeniami. Jednym z najciekawszych obyczajów mieszkańców Çatalhöyük było specyficzne rozumienie śmierci i praktyki związane z grzebaniem zmarłych. Chowani byli oni we wnętrzu domów, pod ich podłogami i platformami, zaś w ostatniej fazie użytkowania osady w specjalnych pomieszczeniach funeralnych. Podczas wykładu poznamy najważniejsze praktyki związane z traktowaniem ciała zmarłego i cechy charakterystyczne obrzędowości pogrzebowej w różnych okresach funkcjonowania osady w Çatalhöyük. Zaprezentowane zostaną również ustalenia dotyczące organizacji społecznej jej mieszkańców, ich pochodzenia oraz diety, które zostały poczynione na podstawie badań szczątków ludzkich.

Arkadiusz Marciniak – profesor archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk. Jest kierownikiem polskiej misji badawczej w Çatalhöyük. Specjalizuje się w problematyce neolitu bliskowschodniego i europejskiego, zooarcheologii i dziedzictwa archeologicznego.

 

13 czerwca 2024 / godz. 18.00

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / sala A, poziom -3

Bilety w cenie 1 zł do nabycia przed wykładem przy wejściu na salę.

Pozostałe ,