A A A
Szukaj
Close this search box.

Spotkania z archeologią // wykład „Tajemnice polskich piramid”

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Joanny Dębowskiej-Ludwin z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pt. „Tajemnice polskich piramid”. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Spotkania z archeologią”.

4.04.2024 r. / czwartek / godz. 18.00

Piramidy, zwłaszcza te egipskie, zbudowane setki lat temu od dawna wzbudzają zdumienie i podziw swoimi imponującymi rozmiarami, precyzją konstrukcji i niezwykłą historią. Budowle te to jedne z najważniejszych pomników światowej architektury. Rzadko się jednak wspomina, że w granicach Polski także można znaleźć nasze własne piramidy. Na liście polskich przykładów znajdują się obiekty prehistoryczne, nowożytne i zupełnie współczesne, wszystkie o bardzo różnych funkcjach. Zapraszamy Państwa na krótką wycieczkę po Polsce i odkrycie przy okazji niektórych tajemnic polskich piramid.

Dr Joanna Dębowska-Ludwin zawodowo związana jest z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w tematyce egipskiego obrządku pogrzebowego w okresie pre- i wczesnodynastycznym. Od 1999 roku bierze udział w wykopaliskach na stanowisku archeologicznym w Tell el-Farcha we wschodniej Delcie Nilu (Egipt). W latach 2013–2014 współprowadziła badania na stanowisku Tel Erani w Izraelu. W 2013 roku otrzymała nagrodę Rektora UJ za osiągnięcia naukowe.

 

Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / sala A, poziom -3

Bilety w cenie 1 zł do nabycia przed wykładem przy wejściu na salę.

Fot. 1. Piramida w Gizie, Egipt / J. Dębowska-Ludwin

Fot. 2. Piramida na Rynku Głównym w Krakowie / J. Dębowska-Ludwin

Fot. 3. Grobowiec rodziny Ryn, cmentarz Rakowicki w Krakowie / J. Dębowska-Ludwin

Fot. 4. Piramida Schoengut-Strzemieńskich, cmentarz Rakowicki w Krakowie / J. Dębowska-Ludwin

Pozostałe ,

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »