A A A

Spotkanie z Lechem Majewskim w ramach projektu Film Secession // „Wewnętrzne życie form: Historia kina i sztuki”

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z reżyserem filmowym, artystą wszechstronnym – Lechem Majewskim w dniu 11 sierpnia 2022 roku o godzinie 18.00, będące połączeniem rozmowy oraz Q&A z publicznością.

Spotkanie odbędzie się w ramach Film Secession, projektu zainspirowanego pragnieniem głębszego zrozumienia sztuki filmowej. Na scenie gościć będziemy twórcę i pomysłodawcę platformy Film Secession – Richarda I. Suchenskiego, który poprowadzi rozmowę z Lechem Majewskim.

Film Secession działa jako międzynarodowe forum transformatywnych dyskusji dotyczących sztuki filmowej, a także inkubator i sieć talentów. Łączy edukację, wystawy sztuki i produkcję filmową w duchu autentycznego zainteresowania i dynamiki opartej na współpracy oraz wzajemnej inspiracji.

Projekt spaja w sobie założenia edukacyjne oraz popularyzatorskie w obrębie sztuki filmowej i sztuk plastycznych. Odbiorcami, ale także inicjatorami idei są studenci , których pasja i pragnienie wejścia w świat filmu stały się przyczynkiem do rozmów, dyskusji, a w efekcie do powstania projektu Film Secession.

Jak mówi założyciel platformy Richard I. Suchenski: „Regularnie prowadzone są obszerne, trwające 1–2 godziny wywiady z postaciami o znaczącym dorobku filmowym. W odróżnieniu od bardziej schematycznych wywiadów promocyjnych prowadzonych podczas festiwali filmowych, te dyskusje skupiają się na rozwoju i konsekwencjach wyborów stylistycznych dokonywanych podczas kariery danego rozmówcy, omawiają proces twórczy czy spektrum inspiracji”.

11 sierpnia odbędzie się kolejne takie spotkanie, tym razem na terenie naszego muzeum, a rozmówcą będzie Lech Majewski. Poeta, malarz, pisarz oraz reżyser filmowy, teatralny i operowy, który prowadzi wykłady na temat ukrytego języka symboli na różnych uniwersytetach i akademiach sztuki. W 2019 roku Lech Majewski został członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej (AMPAS), a na festiwalu Camerimage przyznano mu nagrodę za całokształt twórczości.

Prace Lecha Majewskiego są pokazywane w galeriach i muzeach całego świata. Kilka jego dzieł znajduje się w stałej kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, obecnie wyeksponowane są na wystawie Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Przypomnijmy, że Lech Majewski urodził się w Katowicach.

Richard I. Suchenski to założyciel i przewodniczący Film Secession, historyk filmu i sztuki o bogatym doświadczeniu kuratorskim. Jest autorem publikacji Projections of Memory: Romanticism, Modernism, and the Aesthetics of Film (Oxford University Press, 2016) oraz redaktorem zbioru Hou Hsiao-hsien (Austrian Film Museum / Columbia University Press, 2014), wydanego w związku z międzynarodową retrospektywą prezentowaną w najbardziej znaczących obiektach w dwudziestu pięciu miastach na całym świecie.

Jest założycielem i dyrektorem Center for Moving Image Arts (CMIA) oraz profesorem na Wydziale Sztuki Filmowej i Elektronicznej Bard College (Annandale-on-Hudson, NY). Organizował całoroczne programy realizowane przez CMIA, był kuratorem programów filmowych w takich instytucjach jak National Gallery of Art, Galerie Freer i Sackler w ramach Smithsonian Institution, Austrian Film Museum, Berkeley Art Museum and Pacific Film Archive, Harvard Film Archive, Toronto International Film Festival Cinematheque, British Film Institute, National Museum of Singapore oraz Tokyo Filmex.

 

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem konsekutywnym.

Spotkanie będzie rejestrowane.

 

11.08 / czwartek / godz. 18.00

Muzeum Śląskie ul. T. Dobrowolskiego 1 / Audytorium

Wstęp: 7 zł // KUP BILET

Pozostałe ,