A A A
Szukaj
Close this search box.

Subiektywność dokumentu Zofii Rydet

Zofia Rydet to jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Od l.50 XX w. fotografia stała się jej profesjonalną działalnością. W 1954 roku została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Związana z gliwickim środowiskiem twórczym w szybkim czasie zyskała uznanie gremium międzynarodowego i  tytuł Excellence FIAP (Wybitny Artysta Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej). Przez wiele lat wykładała fotografikę na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Jej twórczość obejmuje dwa nurty: fotografii o podłożu subiektywnego dokumentu i nowoczesnej kreacji o surrealistycznym zabarwieniu. Wypracowała indywidualny styl fotografowania i budowania form wypowiedzi poprzez fotomontaże, fotokolaże i diaporamy. Tworzyła różne warianty cykli, niekiedy wykorzystując „autocytaty z wcześniejszych fotografii” min: Mały człowiek, Czas przemijania, Świat uczuć i wyobraźni, Nieskończoność dalekich dróg, Suita śląska, Ślady, Obecność. Jest autorką  monumentalnego dzieła Zapis socjologiczny 1978-1990 liczącego  kilkadziesiąt tysięcy negatywów. Realizowała go w różnych miejscach w kraju, dokumentując oblicze polskiej prowincji, wydobywając swoisty koloryt tych pozornie pospolitych miejsc i ludzi.

Wyjątkowa i bogata  twórczości Zofii Rydet  sięgającej  głównie  do wątków o egzystencjalnym charakterze, przy jednoczesnym wypracowaniu nowatorskich  sposobów  obrazowania, czyni jej dorobek   nadal aktualnym  i staje się dla wielu osób źródłem inspiracji.

Autorka wzięła udział w ponad 350 wystawach w Polsce i na świecie. Jej prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach polskich i światowych. W Muzeum Śląskim bogaty wybór prac był prezentowany na wystawie Dopełnienie konieczne. Śląskie fotografki  w 2012 roku i publikowany w katalogu towarzyszącym ekspozycji. Kuratorem była Danuta Kowalik-Dura.

Danuta Kowalik-Dura

Pozostałe ,