Sztuka czytania. Projekcja filmu „Jak zaczęło się 24 lutego?”

31 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Sztuka czytania”. Tym razem zapraszamy na pokaz filmu  „Jak zaczęło się 24 lutego?”

Film stworzono w ramach medialnego projektu Ukraїner, którego realizację rozpoczęto w 2016 roku. Celem było pokazanie nieznanej do tej pory strony Ukrainy. W ramach projektu odbyło się ponad 300 ekspedycji etnograficzno-antropologicznych, które obejmowały 16 historycznych regionów Ukrainy — od Słobożańszczyzny po Podole, od Wołynia po Tawrię, z wyjątkiem tymczasowo okupowanych terytoriów.

Ukraїner opowiada interesujące historie o najbardziej odległych zakątkach kraju, o ludziach, biznesie oraz sztuce w Ukrainie. Do projektu dołączyło ponad 200 wolontariuszy, którzy tworzą te historie. Dzisiaj tematem przewodnim jest wojna ukazana z różnych perspektyw. Sztuki. Biznesu. Pola walki. Działalności wolontariackiej. Film zawiera wywiady z osobami, które są zaangażowane w walkę w tej wojnie na różne sposoby.

Reżyserem jest utalentowany filmowiec – Mykola Nosok, wcześniej w ramach tego samego projektu stworzył niesamowite filmy krótkometrażowe o rzemiosle, tradycjach, społecznościach mieszkających w Ukrainie, m.in. Kim są Polacy Ukrainy?, Góry Karpaty i buddyzm z Donbasu, a także cykl filmów Usłyszcie głos Mariupola i wiele innych.

Opis filmu:

PL Rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę zmieniła życie każdego Ukraińca. W przeszłości pracownicy banków, IT, kultury i innych branż stali się żołnierzami i wolontariuszami, ludźmi stawiającymi opór największemu zagrożeniu dla pokojowego życia w całej Europie.

UA Повномасштабне вторгення Росії до України змінило життя кожного українця. В минулому працівники банків, іт, діячів культури та інші стали військовими та волонтерами, людьми, що роблять опір найбільшій загрозі мирного життя у всій Європі.

Gatunek: dokumentalny
Rok: 2022