W tym roku przypada 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk towarzyszyły gwałty, rabunki, morderstwa. Powstały na nowo obozy internowania (niektóre z nich to wcześniejsze filie KL Auschwitz) i ponownie zostały zapełnione więźniami. Oprócz rabunku infrastruktury przemysłowej, Sowieci wywieźli do pracy przymusowej na swoich terenach ok. 30–45 tysięcy Górnoślązaków (95% to mężczyźni). Transport w bydlęcych wagonach, głód, choroby oraz wyniszczająca praca spowodowały, że śmiertelność wynosiła ok. 30%. Wywiezieni często byli jedynymi żywicielami rodzin. W okresie PRL był to temat tabu.
O tych ważnych wydarzeniach sprzed 80 lat, które odcisnęły się na historii regionu i są nadal żywe w pamięci wielu Górnoślązaków opowie podczas wykładu Tragedia Górnośląska 1945” – czy wiemy już wszystko wybitny specjalista, dr Dariusz Węgrzyn ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
Na wykład zapraszamy 11 marca 2025 o godzinie 11.00. Wydarzenie adresowane jest szczególnie do uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Wstęp wolny.
Zapisy prosimy kierować na maila: warsztatymuzelane@muzeumslaskie.pl. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.