Weekend seniora z kulturą / 5-6 października

Jak co roku w pierwszy weekend jesieni zapraszamy wszystkich seniorów do Muzeum Śląskiego w Katowicach na „Weekend seniora z kulturą”.

Ta ogólnopolska akcja organizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stałe wpisała się w nasz muzealny kalendarz. Wydarzenie zaplanowane w dniach 5 i 6 października 2024 to doskonała okazja, by poznać Muzeum Śląskie i skorzystać z przygotowanych przez nas atrakcji w obniżonych cenach.

Po zwiedzaniu zapraszamy na chwilę odpoczynku do sklepu Arcydzieło lub Moodro Resto, gdzie po okazaniu biletu wstępu do Muzeum będzie można cieszyć się kawą lub herbatą i ciastkiem w promocyjnej cenie.

Bilety wstępu do Muzeum dla seniorów w cenie 1 zł od osoby będzie można kupić w kasach.

Program wydarzeń:

Sobota

• 10:30-11.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Małe arcydzieła. Europejska grafika dawna”

Wystawa Małe arcydzieła. Europejska grafika dawna prezentuje niesłychane bogactwo grafiki artystycznej tworzonej na przestrzeni kilku wieków. Obejmuje szeroki zakres tematyczny prowadzący zwiedzających przez gabinety rycin, sale map, galerie portretów czy narracje dotyczące konkretnych wydarzeń i postaci historycznych. Jest to także przestrzeń zadumy nad życiem i śmiercią, oraz odpoczynku i ukojenia w prostocie codziennego życia. Na wystawie prezentowane są prace takich artystów jak: Rembrandt, Giovanni Battista Piranesi, Albrecht Dürer, David Teniers, Jacques Callot, Bernard Picart i wielu innych.

DSF9588
grupa osób stoi na zewnątrz, przed ceglanymi budynkami, na pierwszym planie kobieta, stoi tyłem, ubrana na czarno, na ubraniu ma napis Muzeum Śląskie
  • 12:30–13:30 – „Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim”

Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz? Jak duże jest dzisiejsze Muzeum Śląskie? W trakcie spaceru odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.

• 16:00–17:30 – „Rajza z kotami – o kotach w kulturze i sztuce”

To szczególna okazja, by wraz z przewodnikiem Muzeum Śląskiego poznać historię naszych zwierzęcych towarzyszy. Jak doszło do udomowienia kota? Co symbolizował kot w kulturze średniowiecza? Czy kot towarzyszył Górnoślązakom w ich codziennej pracy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas oprowadzania.

13

20
  • 12:30–13:30 – „Skond my som? Czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce”

Czym zajmowała się Grupa Janowska? Dlaczego św. Barbara jest patronką górników? Gdzie produkowano słynnego malucha? Czym jest polterabend? I kim są dzisiaj górnoślązacy? Ścieżka o charakterze regionalnym to idealna propozycja dla osób, które chcą poznać bliżej skomplikowaną historie Górnego Śląska, a także tutejsze zwyczaje, tradycję i kulturę.

• 16:00–17:30 – „Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim”

32

Bilety dla seniorów w cenie 1 zł uprawniające do udziału w wydarzeniu dostępne będą jedynie w kasach.

Do udziału w oprowadzaniach zachęcamy nie tylko seniorów – bilety w standardowych cenach można kupić w kasach lub online.

Ilość miejsc na oprowadzania ograniczona.

panorama na stronę www weekend seniora 2024