A A A

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie”

Serdecznie zapraszamy na cykl wykładów towarzyszących wystawie „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie”. Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostali dziennikarz i reportażysta Witold Szabłowski, dziennikarz i korespondent wojenny Zbigniew Parafianowicz oraz prof. Tomasz Pudłocki, prof. UJ.

HARMONOGRAM WYKŁADÓW:

  • 1.03 / sobota / godz. 17.00-18.30 – Wokół Opowieści z Wołynia – spotkanie z Witoldem Szabłowskim / KUP BILET

Podczas spotkania, którego moderatorem będzie Jan Sasor (kustosz Działu Historii MŚ), będziemy mieli okazję zgłębić temat rzezi wołyńskiej, poruszony w książce Witolda Szabłowskiego. Autor w swojej pracy prezentuje zarówno trudne historie, pełne bólu i okrucieństwa, jak i opowieści o ludziach, którzy potrafili zachować człowieczeństwo w obliczu tragedii.

Witold Szabłowski dzięki swoim reporterskim talentom dociera do źródeł i przybliża nam niezwykłe historie, które rzucają nowe światło na znane, dramatyczne zdarzenia. Dowiemy się z nich, jak bohaterowie tych mrocznych chwil ryzykowali i poświęcali własne życie, by ocalić innych.

Witold Szabłowski, urodzony w Ostrowi Mazowieckiej w 1980 roku, jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również politologię w Stambule. Swoje wnikliwe obserwacje opisał w reportażach. Debiutancka książka Zabójca z miasta moreliReportaże z Turcji (2010) była nominowana do nagrody Nike. Z kolei prawa do ekranizacji książki Jak nakarmić dyktatora zostały wykupione przez Hollywood – na jej podstawie powstanie serial, w którym pisarz będzie współscenarzystą i współproducentem. Inna publikacja – Tańczące niedźwiedzie (2014), zawierająca reportaże o dążeniach wolnościowych w Środkowej Europie, została bardzo pozytywnie oceniona przez „The New York Review of Books.

W 2020 roku Witold Szabłowski miał swój debiut reżyserski, jego praca, Kuba – rewolucja od kuchni, została nominowana do Prix Europe, nagrody dla najlepszych filmów dokumentalnych w Europie. W 2021 roku autor wydał książkę Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem.

Autor jest także działaczem społecznym – od początku wojny w Ukrainie Witold Szabłowski angażuje się w pomoc Ukraińcom przyjeżdżającym do Polski, a także w informowanie o wojnie.

W 2016 roku napisał książkę Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia (nagroda „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej) poświęconą Ukraińcom, którzy bez względu na groźbę śmierci ratowali swoich polskich sąsiadów. Po inwazji putinowskiej Rosji na Ukrainę książka została uaktualniona i poszerzona oraz wydana pod nowym tytułem Opowieści z Wołynia.

  • 15.03 / sobota / godz. 17.00 – 18.30 – Wojna, rozejm czy wstęp do drugiego rozbioru Ukrainy – spotkanie ze Zbigniewem Parafianowiczem

Podczas spotkania Zbigniew Parafianowicz spróbuje nakreślić położenie Ukrainy w czwartym roku pełnoskalowej wojny z Rosją, omawiając różne scenariusze przyszłości konfliktu. Poznamy też perspektywy utrzymania kluczowych miast na Donbasie i dowiemy się, jakie ambicje ma Kreml w odniesieniu do Ukrainy. Reporter, powołując się na swoje rozmowy z przedstawicielami ukraińskich sił zbrojnych, nakreśli uczestnikom spotkania morale wojska, a także możliwe scenariusze polityczne na Ukrainie.

Zbigniew Parafianowicz jest reporterem Dziennika Gazety Prawnej, autorem książek o Ukrainie, opisuje wydarzenia w tym kraju od 2003 roku. Relacjonował również konflikty w Afganistanie i Iraku. Jest absolwentem nauk politycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studiował również filologię rumuńską. W 2023 roku za książkę Śniadanie pachnie trupem został laureatem Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Jest także autorem książek: Polska na wojnie i Prywatne armie świata. Razem z Michałem Potockim napisał biografie polityczne: Wiktora Janukowycza Wilki żyją ponad prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę, która znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, i Petra Poroszenki Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki. Był finalistą Nagrody im. Dariusza Fikusa (za tekst Tupolewizm na pokładzie embraera), nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „News”.

  • 12.04 / sobota / godz. 17.00 – 18.30 – Na rozdrożu. Sztuka, kultura i nauka Ukraińców w II Rzeczpospolitej – wybrane przykłady – spotkanie z prof. Tomaszem Pudłockim

W czasie wykładu prof. Tomasz Pudłocki przedstawi złożoną i burzliwą historię ukraińskich artystów i uczonych, którzy działali na terenie II Rzeczpospolitej w latach 20. i 30. XX wieku. Poruszy temat rozwoju ukraińskiej kultury w obliczu braku własnego państwa i ciągłych napięć politycznych. Podczas spotkania dowiemy się, jak Ukraińcy zdołali tworzyć i rozwijać sztukę, kulturę i naukę w trudnych warunkach, a także jakim wyzwaniom musieli podołać.

Prof. n. hum. Tomasz Pudłocki to wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta Fundacji Fulbrighta, Fundacji Kościuszkowskiej, Instytutu Piłsudskiego w Ameryce i Czeskiej Akademii Nauk, dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU w latach 2021–2023. Swoje badania koncentruje na historii społeczno-kulturalnej Galicji, historii kobiet XIX i XX wieku oraz polsko-brytyjskich i polsko-amerykańskich relacjach intelektualnych. Jest autorem licznych publikacji, w tym Ambasadorzy idei. Wkład intelektualistów w promowanie pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii w latach 19181939 czy Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885–1951) – książki wyróżnionej w konkursie Sygnety Wydawnictwa IPN za 2024 w kategorii „Publikacje popularnonaukowe i biografie”. Redaktor naukowy m.in. Intellectuals and World War I. A Central European Perspective, Kraków 2018 (wraz z Kamilem Ruszałą); „Rocznik Przemyski. History” 2019, vol. 55, issue 3 (23): “For Your Freedom and Ours”. Polonia and the Struggle for Polish Independence (wraz z Andrew K. Wise’em); Postwar Continuity and New Challenges in Central Europe, 1918–1923. The War that Never Ended, New York–London 2022 (wraz z Kamilem Ruszałą).

Pozostałe ,