A A A
Szukaj
Close this search box.

Wystawa „Na tropie Tomka” ponownie otwarta!

Już od 8 października wystawa „Na tropie Tomka” zostanie ponownie udostępniona dla zwiedzających!

To nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą swoje miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny.

W zabytkowym budynku Stolarni zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. To właśnie tam  trafimy do świata niezwykle poczytnych powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego, których głównym bohaterem jest Tomek Wilmowski. Gościom, którzy staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć całą rodziną na wyprawę poszukiwawczą tropem młodego podróżnika.

Do wspólnej podróży zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 14 lat wraz z opiekunami. Aby rozpocząć podróż, należy nabyć bilety na konkretną godzinę. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • kupić bilet w kasie muzeum w cenie 14 zł/normalny, 9 zł/ulgowy lub 35 zł/rodzinny,
  • albo za pośrednictwem strony internetowej bilety.muzeumslaskie.pl  

W każdy wtorek, który jest w Muzeum Śląskim dniem bezpłatnym, korzystanie z przestrzeni edukacyjnej odbywa się nieodpłatnie.

Grupy zorganizowane zapraszamy do udziału w lekcjach muzealnych:

Przedszkola i klasy I-III

W 60 minut dookoła świata

Gdzie rośnie pieprz? Kto żyje w tipi? Czy sny mogą być prawdziwe? Odpowiedzi można odnaleźć w zabytkowym budynku stolarni, skąd trafimy do świata niezwykle poczytnych powieści autorstwa Alfreda Szklarskiego. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, w którym odkrywamy świat za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań. Dzieciom, które staną przed koniecznością rozwiązania zagadki, gdzie zniknął Tomek, w poszukiwaniach pomoże edukator.

Klasy IV-VI

Od Masajów do Jakutów

Podczas aktywnego zwiedzania w grupach i przy wykonywaniu różnorodnych, angażujących intelekt i zmysły ćwiczeń z kart zadań, uczestnicy poznają kulturę ludzi zamieszkujących między innymi afrykańską sawannę, północnoamerykańskie stepy czy azjatycką Syberię. Poznają przyrodę, która otacza ich domostwa, na przykład zapachy, które można poczuć w amazońskiej dżungli, wysłuchają pradawnej aborygeńskiej opowieści, odszyfrują tajemne znaki Apaczów.

 Literacka podróż z Tomkiem

Celem zajęć jest przybliżenie ich uczestnikom przyrody i kultur kontynentów, które przemierzał Tomek Wilmowski – bohater książek Alfreda Szklarskiego. Warsztaty bazują głównie na samodzielności uczestników i ich pracy z ekspozycja i tekstem książki. Zajęcia pobudzają wyobraźnię i uczą uważnego wsłuchiwania się w czytany na głos teks t literacki. Literatura stanowi tutaj punkt wyjścia do eksplorowania przestrzeni ekspozycji i poznawania świat różnymi zmysłami. Znajomość książek Alfreda Szklarskiego nie jest konieczna do udziału w zajęciach.

Pełna oferta edukacyjna Muzeum Śląskiego oraz informacje o rezerwacjach znajdują się TUTAJ.

Pozostałe ,

DSF5645
Aktualności

Festiwal Gwarka / 22-23 listopada 2024

Serdecznie zapraszamy na ostatnią już edycję Szychty Kreatywnej. Podczas poprzednich Szycht rozmawialiśmy o rzemiośle i rzemieślnikach, przypominaliśmy sobie, jak wyglądały wakacje w dawnych latach, zwiedzaliśmy ogródki działkowe, a teraz wejdziemy w głąb ziemi!

Czytaj więcej »