A A A

Anatomia czasu. Wczoraj, dziś, jutro. Wystawa plakatów

Wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Śląskiego została przygotowana w ramach Nocy Muzeum, której motto Jutro zaczyna się wczoraj odnosi się do historii muzeum, akcentuje jego obecną aktywność i misję placówki oraz wyzwania przyszłości.

Wybrane na wystawę plakaty reprezentują bogaty zbiór muzealny liczący ponad 15 000 egzemplarzy. Ich autorami są wybitni polscy artyści, mistrzowie tej dziedziny sztuki, tacy jak: Wojciech Fangor, Jakub Erol, Eryk Lipiński, Jan Młodożeniec, Roman Cieślewicz i inni. Polscy twórcy plakatu w okresie powojennym wyznaczali wysoki poziom artystyczny i zdobywali uznanie międzynarodowe, a plakat reprezentujący „polską szkołę plakatu” był artystycznym fenomenem w sztuce tamtych lat. Z czasem wszedł „na salony”, do sal muzealnych, stał się elementem dziedzictwa kulturowego.

Motywem przewodnim wystawy jest plakat o wymownym tytule Anatomia czasu autorstwa jednego z najwybitniejszych plakacistów – Franciszka Starowieyskiego. Wszystkie prezentowane prace pochodzą z lat 60.–80. XX wieku – okresu rozkwitu sztuki plakatu. Dobrane zostały pod kątem tytułów, w których użyte są w różnych konfiguracjach określenia czasu. Dobitnie odzwierciedlają istotę plakatu jako sztuki skojarzeń, która unika formułowania jednoznacznych treści. Każdy plakat operuje odmienną kolorystyką, znakiem, metaforą, aluzją czy celnym komentarzem. Oparty na symbolice przedmiotu, kusi atmosferą tajemniczości, niedopowiedzeniem.

Wystawa nie pozostawia widza jedynie w obszarze artystycznej wizji twórców plakatów, odwołuje się także do jego wyobraźni i kreatywności. Prowokuje do zajęcia stanowiska, zachęca do formułowania własnych skojarzeń, słownych układanek, do dobrej wspólnej zabawy.

Pozostałe