Grafika z daru Janiny i Tomasza Maczugów

Galeria sztuki polskiej 1800-1945.

Grafika polska początku XX wieku jest częścią większej kolekcji, tworzonej latami przez jednego z krakowskich antykwariuszy, wybitnego kolekcjonera i znawcę dawnej sztuki graficznej i książkowej, dr. inż. Tomasza Maczugę. Znacząca część tej kolekcji została podarowana do zbiorów Muzeum Śląskiego. W zespole grafik znajdują się dzieła o zróżnicowanej tematyce, wykonane w różnych technikach (druk płaski, wklęsły, wypukły). Wszystkie cechuje wysoki poziom artystyczny pod względem rysunku, jak i jakości samych odbitek graficznych. Zbiór grafik podarowany Muzeum Śląskiemu w 2015 r. jest unikatowy ze względu na fakt, że został w całości zgromadzony przez znawcę tematu, w sposób przemyślany i konsekwentny. Tomasz Maczuga był w latach 1991–2002 współwłaścicielem krakowskiego antykwariatu Grafika. Współpracował również z krakowskim antykwariatem Rara Avis jako autor tekstów katalogowych, publikował erudycyjne artykuły w „Gazecie Antykwarycznej”. Jednym z obszarów jego kolekcjonerskich zainteresowań były katalogi antykwaryczne i aukcyjne, ponieważ uważał, że są ważnym źródłem wiedzy dla badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe.

Kurator Galerii sztuki polskiej 1800–1945: Katarzyna Jarmuł

Władysław Skoczylas