Metafory Pamięci. Jerzy Hlawski. Fotografia

Muzeum Śląskie zaprasza od 15 października na zwiedzanie wystawy retrospektywnej prezentującej twórczość zmarłego fotografika Jerzego Hlawskiego. Prace pokazujące upływu czasu, przemijanie, a także rejestrujące osobiste przeżycia będzie można zobaczyć do 17 stycznia 2016 roku w siedzibie przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach.

Jerzy Hlawski, laureat licznych nagród przyznawanych na wielu wystawach krajowych i zagranicznych, w 1976 roku zdobył złoty medal FIAP – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej – na VIII Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Katowicach za pracę Wspomnienie oraz w 1980 roku na IX Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Katowicach za zestaw Dokument.

W swych fotografiach podejmował tematy przemijania i poddawał analizie możliwości medium fotografii w zakresie ich wizualnego zapisu. Badał potencjał treściowy i emocjonalny zawarty w obrazie fotograficznym. Jego prace wyrażają również przeżycia osobiste – odejścia bliskich osób i pokoleniową traumę, gdy czyni z nich komentarz do wczesnego okresu biograficznego i próbę rozliczenia z czasem wojny. Obok przywoływania wspomnień – wizerunków postaci i miejsc, do których wracał pamięcią – autor rejestrował trwanie życia w jego różnych przejawach, z nutą refleksji nad wyjątkowością chwili i urokiem życia jako samodzielną wartością. Wśród prostych tematów dnia codziennego artysta odnajdywał obrazy, których koloryt wydobywał mistrzowsko skomponowanym kadrem i klasycznym językiem fotografii. Wyciszone, o nieprzeładowanym kadrze fotografie pozwalają na doznawanie przesłania i wartości estetycznych obrazu.

Kurator wystawy: Danuta Kowalik-Dura.