A A A

Noc Muzeów 2022 // program wydarzenia

Już 14 maja zapraszamy na Noc w Muzeum Śląskim!

W trakcie Nocy Muzeów tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, a dodatkowo wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zajrzyj tam, gdzie na co dzień nie możesz wejść, poznaj pracowników działów, skorzystaj z ciekawych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Spotkania z kuratorami wystaw, warsztaty i zabawy plastyczne, kiermasz wydawnictw i wiele więcej czeka na naszych gości 14 maja 2022.

 

PROGRAM WYDARZENIA:

BUDYNEK GŁÓWNY (wejście przez hol centralny)

WYSTAWY STAŁE:

  • Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945 / poziom -2
  • Galeria plastyki nieprofesjonalnej / poziom -2
  • Galeria śląskiej sztuki sakralnej / poziom -4
  • Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów / poziom -4

WYSTAWY CZASOWE:

  • Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach / poziom -2
  • Listy do Gabrysia. Malarstwo Andrzeja Gruszki / poziom -2
  • Ludwika Ogorzelec. Wystawa podziemna / pochylnie, poziom -4, hol centralny
  • Arcyświątkarz Wowro / budynek Centrum Scenografii Polskiej

 

  • Zapytaj kuratora
    18.00–23.00 / miejsce: „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”, poziom -2

W trakcie zwiedzania będzie można podejść do dyżurujących na wystawie historyków sztuki, podzielić się wrażeniami, zapytać o wybrane dzieła, wymienić uwagi o prezentowanych pracach.

  • Quiz o sztuce z upominkami
    18.00–24.00 / miejsce: Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945, „Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”

Zapraszamy do aktywnego podziwiania polskiej sztuki z quizem. Drobne nagrody za prawidłowo rozwiązany quiz będzie można odebrać, wychodząc z muzeum obok stoiska z kiermaszem książek.

  • Kiermasz wydawnictw
    18.00–24.00 /miejsce: hol przy wyjściu głównym z budynku, poziom 0

Katalogi i albumy do kupienia w promocyjnych cenach, nawet do 70% taniej. Polecamy książki o sztuce, fotografii, historii Górnego Śląska, architekturze, przemyśle oraz publikacje dla najmłodszych. Będzie można zaopatrzyć się także w gadżety będące miłą pamiątką z wizyty w Muzeum Śląskim.

  • Spotkanie z archeologiem
    19.00 / miejsce: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, poziom -4

O zabytkach archeologicznych zgromadzonych na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” opowie pracownik Działu Archeologii.

  • koncert Muzealnego Chóru Społecznego
    22.00 / miejsce: poziom -4

Chór prowadzi Krzysztof Dudzik, edukator muzyczny i dyrygent z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu chórów, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół tworzy kilkadziesiąt osób, a rysem charakterystycznym grupy są międzypokoleniowe więzi – ta różnorodność i bogactwo doświadczeń budują wyjątkową atmosferę.

  • Oprowadzanie muzyczne z udziałem Marcina Markiewicza
    22.30 / miejsce: Galeria plastyki nieprofesjonalnej, poziom -2

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zamiast utartych dróg historii sztuki wybierzemy te mniej oczywiste – ścieżki dźwiękowe. Podczas oprowadzania wysłuchamy impresji muzycznych przygotowanych specjalnie do wybranych obrazów w Galerii plastyki nieprofesjonalnej przez znakomitego trębacza, wokalistę i autora tekstów Marcina Markiewicza.

 

BUDYNEK ADMINISTRACYJNY

  • Warsztaty dla rodzin z dziećmi
    18.00–22.00 / miejsce: poziom -3, sala A

Zapraszamy najmłodszych wraz z opiekunami na warsztaty plastyczne. Tradycyjnie, jak co roku, zapraszamy dzieci i ich opiekunów do zabawy plastycznej.

  • Zwiedzanie pracowni fotograficznej
    18.30–23.30 / miejsce: zbiórka przy recepcji

Wyjątkowa możliwość zajrzenia na zaplecze muzealnego budynku i odwiedziny w pracowni fotografii i digitalizacji zbiorów. O swojej pracy opowiedzą gospodarze tego miejsca.

  • Fotografia w dawnych technikach / wykład
    21.00 / miejsce: poziom -3, sala A

Wykład wraz z prezentacją multimedialną oraz pokazem obiektów ze zbiorów muzeum, który poprowadzi fotografik Kamil Myszkowski.

  • Wieczór poezji romantycznej
    22.00 / miejsce: czytelnia

W epokę romantyzmu przeniosą Państwa słownie i muzycznie – przy dźwiękach gitary: Katarzyna Łacisz, Agata Śliwa, Marcin Załęski.

 

BUDYNEK CSP

  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Arcyświątkarz Wowro”

20.00 i 21.30

Wystawa prezentuje twórczość Jędrzeja Wowry. Niezwykłego artystę za życia okrzyknięto ostatnim „świątkarzem beskidzkim”, „snycerzem bogów”, a nawet „arcyświątkarzem”. Po ekspozycji, na której będzie można zobaczyć prace twórcy z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, a także eksponaty i fotografie archiwalne użyczone przez inne instytucje, oprowadzi Joanna Kryszka, kuratorka wystawy.

 

STOLARNIA

  • Przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”
    18.00–24.00 / bilety w cenie 1 zł w kasach i systemie biletowym

Zapraszamy do podróży śladami Tomka Wilmowskiego. W trakcie tej wyprawy dorośli przypomną sobie fascynacje z lat młodości, a dzieci podejmą przygotowane dla nich wyzwania.

 

ŁAŹNIA

Pod koniec czerwca w budynku łaźni otworzy się niezwykła wystawa „Głusza”. Sztuka, multimedia i pamiątki historyczne wprowadzą nas w świat kultury Głuchych. W trakcie Nocy Muzeów będzie można dowiedzieć się więcej o projekcie Głusza i spotkać z twórcami wystawy. W programie:

  • Instalacja multimedialna na ekranie mgłowym
    18.00–24.00 / miejsce: hol łaźni
  • Warsztaty „Zabawa z Polskim Językiem Migowym”
    18.00–22.00 / miejsce: hol łaźni

18.00–19.00 GRUPA I (dzieci 5–8 lat)

19.15–20.15 GRUPA II (starsze dzieci 9–12 lat)

20.30–22.00 GRUPA III  (młodzież od 13 lat i dorośli)

Zapisy na warsztaty: a.dabrowa@muzeumslaskie.pl, tel. 32 2130855

  • Spotkanie z kuratorami

18.00–24.00 / miejsce: hol łaźni

 

TEREN ZEWNĘTRZNY

Ogród zabaw teatralnych z Lufcikiem na korbkę:

  • Spektakl pn. „Ogrodowa dzika frajda”

18.00–18.35 / miejsce: ogród społeczny

Pies goni kota! Kot goni mysz! Pan hipopotam gotuje ryż! Razem stworzymy szaloną opowieść, w której będzie pobrzmiewać echo placów zabaw i parków. Wasze i nasze wyliczanki + Wasze i nasze podwórkowe opowiastki = jedyna w swoim rodzaju historia, którą można wyklaskać, wytupać, wyśpiewać i zobaczyć!

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Do ogrodu społecznego prowadzą schody lub trasa o znacznym nachyleniu.

  • „Wtomigrajki”, czyli animacje dla dzieci
    18.35–20.00 / miejsce: ogród społeczny

Po spektaklu zaprosimy dzieci do wspólnej zabawy w ogrodzie. Odbędą się warsztaty teatralno-plastyczne oraz „Cyrkomotoryka dla małego smyka”.

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Do ogrodu społecznego prowadzą schody lub trasa o znacznym nachyleniu.

  • „Księżyc na Korbkę” – spektakl dla rodzin z dziećmi teatrów Teatr Małe Mi, Lufcik na Korbkę
    20.00–21.00 / miejsce: ogród społeczny

Księżyc raz odwiedził Katowice, chciał poznać Muzeum, parki i ulice. Zobaczyły go dzieciaki: „kto to taki? kto to taki?”. Księżyc na to odparł szybko: „jestem sobie Złotą Rybką”. Słysząc taką pogawędkę, rybak złowił go na wędkę… A może było zupełnie inaczej? Księżyc od świtu Ziemię okrąża, patrzy na nas z góry, chowa się w studni na samym dnie, bywa na gałęzi, na parapecie, na szczycie palmy i na meczecie. Uszy nastawia, oczy wypatruje, historie ciekawe w kieszenie pakuje. Wszystkie gwiazdy zlatują wnet, na aksamicie nieba siadają, Księżyca na Korbkę słuchają. Na urocze spotkanie z bajkami na dobranoc zapraszamy nie tylko dzieci.

Uwaga! Miejsce niedostępne dla osób poruszających się na wózkach. Do ogrodu społecznego prowadzą schody lub trasa o znacznym nachyleniu.

 

  • Koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas
    19.00–19.30 i 20.00–20.30 / miejsce: plac Grubiorza

Zapraszamy na koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas w lżejszym, wiosennym repertuarze, który doda energii na całą Noc.

  • Nocny Byzuch
    20.00 i 22.00 / miejsce: zbiórka przy wejściu do budynku administracyjnego

Zapraszamy na nocne zwiedzanie terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice z elementami mitologii śląskiej. Podczas spaceru dowiecie się m.in. kim był Skarbnik, Utopiec czy Bebok, ile lat ma wyciągowa maszyna parowa na szybie Bartosz oraz jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności.

  • Mapping

21.00–24.00 / miejsce: fasada od strony placu Grubiorza

Mapping odnoszący się do ważnych postaci ze społeczności kultury Głuchych. Autor: Tomasz Grabowski / Tajny Projekt

  • Gra terenowa „Na tropie kopalni”
    18.00–23.00 / obowiązują zapisy, zbiórka w punkcie informacyjnym

Gra polega na odnalezieniu ukrytych na terenie parkowym Muzeum Śląskiego skrytek z zagadkami. Motywem przewodnim gry terenowej „Na tropie kopalni” jest dziedzictwo przemysłowe miejsca, w którym obecnie znajduje się Muzeum Śląskie, czyli historia KWK Katowice oraz historia rewitalizacji tego terenu. Uczestnicy poznają zarówno historię poszczególnych budynków i miejsc, jak i ich współczesne funkcje kulturowe nadane przez Muzeum.

Zapoznaj się z regulaminem gry terenowej

Zapisy na adres: przewodnicy@muzeumslaskie.pl

  • Wjazd na wieżę widokową szybu Warszawa II
    18.00–24.00 / wjazd na wieżę co 10 minut po 10 osób

Wieża wyciągowa szybu Warszawa II jest pozostałością po jednym z szybów kopalni Katowice. Powstała w latach 20. XX wieku. Ma wysokość 40 metrów. W razie niesprzyjającej pogody wieża może zostać zamknięta.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Muzeum Śląskie w Katowicach będzie czynne w sobotę w godzinach 10.00–14.00 (w tych godzinach obowiązują regularne bilety). Przerwa techniczna: 14.00–18.00.

Następnie od 18.00 do 1.00 zapraszamy na Noc w Muzeum Śląskim. Ostatnie wejście o 24.00.

Wstęp wolny!

„Na tropie Tomka” – bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasach i systemie biletowym.

Ze względów bezpieczeństwa wejście do poszczególnych budynków będzie uzależnione od liczby osób przebywających wewnątrz.

Pozostałe ,