Post-Apocalypsis. Polska ekspozycja PQ 2015

Obiektami interaktywnej ekspozycji „Post-Apocalypsis” są drzewa, które pod wpływem dotyku „przemawiają” fragmentami tekstów polskich romantyków. Bezpośrednią inspiracją dla instalacji stał się spektakl Jerzego Grotowskiego „Apocalypsis cum figuris”, jedno z najważniejszych przedstawień XX wieku. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprosił do współpracy przy powstaniu instalacji przedstawicieli różnych dziedzin: badaczy, programistów, kompozytorów, projektantów i architektów.

Instalacja „Post-Apocalypsis” projektuje współczesną wizję świata sieciowego i globalnego. Widzowie wkraczają bezpośrednio w zagęszczoną przestrzeń danych pogodowych transmitowanych na żywo, między innymi z różnych miejsc energetycznych zagrożeń i katastrof na Ziemi. Aktualizowane na bieżąco dane poddawane są artystycznemu przetworzeniu na dźwięki – w ten sposób instalacja zostaje wypełniona audiosferą reagującą na ludzką obecność.
Prezentowana w Muzeum Śląskim instalacja „Post-Apocalypsis” otrzymała Złoty Medal na 13. Praskim Quadriennale – największej na świecie wystawie prezentującej osiągnięcia artystów związanych ze współczesnym teatrem. Członkowie jury w uzasadnieniu werdyktu zwrócili uwagę na „interaktywny charakter przestrzeni dźwiękowej odzwierciedlający współczesne koncepcje dotyczące relacji między naturą, ludźmi i technologią”. Kontekst „Post – Apocalypsis” w przestrzeni Muzeum Śląskiego nabiera szczególnego wymiaru.

TWÓRCY:
Kuratorka: Agnieszka Jelewska,
Projektant przestrzeni: Jerzy Gurawski i ARPA (Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego),
Experience designer: Michał Krawczak,
Sound designer: Rafał Zapała,
Interaction designer: Paweł Janicki,
Interactive system engineer: Michał Cichy,
Producent wykonawczy: Anna Galas-Kosil (Instytut Teatralny),
Koordynator: Edyta Zielnik (Instytut Teatralny),
Organizatorami wydarzenia są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Centrum Scenografii Polskiej Oddziałem Muzeum Śląskiego.

WEHIKUŁ PRZESTRZENI
Ekspozycji Post-Apocalypsis towarzyszyć będzie sesja naukowa oraz panel dyskusyjny w dniach 15 – 16 kwiecień 2016
miejsce: Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice