Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki

24 kwietnia bieżącego roku minęła 130. rocznica urodzin najsłynniejszego obok Nikifora polskiego malarza naiwnego – Teofila Ociepki. Data ta stała się pretekstem do zorganizowania retrospektywnej wystawy przypominającej sylwetkę twórcy z katowickiego Janowa.

O artyście krąży wiele legend, co zachęca do przypomnienia jego prac oraz wpływu na postrzeganie zjawiska plastyki nieprofesjonalnej na Górnym Śląsku.

Twórczość Ociepki budzi często skrajne emocje wśród teoretyków i historyków sztuki – dla jednych bywa przejawem kiczu, braku umiejętności technicznych i świadomości rozwiązań formalnych, dla drugich jest urocza (o ile można mówić o takiej kategorii w sztuce), bezpretensjonalna i przede wszystkim szczera, gdyż nieobciążona niczym, co może ograniczać swobodę twórczą wykształconego artysty.

Ociepka fascynuje – być może główną tego przyczyną są jego zainteresowania ezoteryczne, być może wiele narosłych wokół jego osoby mitów, do funkcjonowania których zapewne przyczynił się wspaniały film Lecha Majewskiego „Angelus”, będący poetycką, a zatem swobodnie powiązaną z faktami opowieścią o kręgu malarzy z Nikiszowca.

Wystawa jest głosem w dyskusji o malarzu i jego twórczości, o recepcji i wpływie malarstwa Ociepki na polską kulturę i  jego miejscu w historii sztuki polskiej.

Kurator: Sonia Wilk

23.04.2021 – 26.09.2021

Muzeum Śląskie w Katowicach

Ul. T. Dobrowolskiego 1/ Galeria plastyki nieprofesjonalnej

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

01.07.21, godz. 18.00

Spotkanie z pisarką Martą Knopik, autorką książek inspirowanych obrazami znajdującymi się w Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego.

Cena biletu: 1 zł // KUP BILET

Spotkanie będzie również transmitowane poprzez platformę Zoom

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu na platformie Zoom prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: kolekcjonujprzezycia@muzeumslaskie.pl do czwartku 1.07. do godziny 15:00

03.07.21, godz. 14.00

Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki – oprowadzanie autorskie po wystawie czasowej.

14.07.21, godz. 18.00

Spotkanie z Arkadiuszem Golą (fotografikiem i fotoreporterem prasowym) oraz Markiem Idziaszkiem (malarzem nieprofesjonalnym mieszkającym w Rudzie Śląskiej) na temat ich wspólnego projektu oraz wzajemnego przenikania się i recepcji twórczości fotografii i malarstwa nieprofesjonalnego na Śląsku.

Cena biletu: 1 zł // KUP BILET

Spotkanie będzie również transmitowane poprzez platformę Zoom

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu na platformie Zoom prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: kolekcjonujprzezycia@muzeumslaskie.pl do środy 14.07. do godziny 15:00

24.07.21 , godz. 14.00

Promień z Saturna. Malarstwo Teofila Ociepki – oprowadzanie autorskie po wystawie czasowej.

29.07.21, godz. 18.00

Spotkanie z Magdą Bartkiewicz i Grzegorzem Klatką, artystami wizualnymi, autorami projektu „Panteon”, którego tematem będzie procesu twórczy, a także recepcja i percepcja malarstwa Erwina Sówki i grafiki Jana Nowaka.

Cena biletu: 1 zł // KUP BILET

Spotkanie będzie również transmitowane poprzez platformę Zoom

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu na platformie Zoom prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: kolekcjonujprzezycia@muzeumslaskie.pl do czwartku 29.07. do godziny 15:00

25.09.21 , godz. 14.00