Seminarium „Sztuka projektowania. Miasto, obraz, dźwięk” / EMNK 2024

Serdecznie zapraszamy na seminarium „Sztuka projektowania. Miasto, obraz, dźwięk”, które odbędzie się 28-29.10.2024 w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Seminarium jest częścią projektu „Mapowanie percepcji. Projektowanie narracji inkluzywnych w przestrzeniach muzealnych”. Celem jest prezentacja tematów, dobrych praktyk oraz rozwiązań projektowych wykorzystujących doświadczenia sensoryczne.

Inspiracją dla tegorocznej edycji jest poszukiwanie synergii między obrazem,  dźwiękiem i doświadczeniem sensorycznym  pod kątem projektowanego szlaku łączącego Muzeum Śląskie  z przestrzenią miasta.

„Deaf Space”, „Blind Space”, Sensory Space” to hasła wokół których pracujemy z udziałem kuratorów, projektantów, architektów, konfrontując teorię z doświadczeniem, nowoczesny design z problematyką dostępności, wyobrażenie z użytkowaniem.

Seminarium otwarte jest dla szerokiej publiczności – pracowników instytucji kultury, kuratorów, projektantów, edukatorów, koordynatorów dostępności, studentów kierunków humanistycznych i projektowych.

Prelekcje eksperckie oraz dyskusje odbędą się w formie hybrydowej – stacjonarnej oraz on-line.

Udział indywidualnych uczestników w wydarzeniu wymaga rejestracji przez formularz zapisów: FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt pod adresem mailowym: d.stanosz@muzeumslaskie.pl

Osoba do kontaktu:
Dagmara Stanosz – kuratorka i koordynatorka projektu
d.stanosz@muzeumslaskie.pl, tel. 690 455 917

Program wydarzenia:

28 października 2024

10.00–12.00 Przestrzeń otwarta. Think-tank
Otwarta dyskusja dotycząca analiz przestrzeni i projektów przygotowanych przez grupę projektową studentów oraz samorzeczników (sala edukacyjna H/I)

13.00 / otwarcie seminarium
dr Karol Makles, p.o. Dyrektor Muzeum Śląskiego

13.10 / przywitanie zaproszonych gości
Dagmara Stanosz

13.20 / Mapowanie przestrzeni
Deaf Space, Blind Space, Sensory Space – przedstawienie idei seminarium / Dagmara Stanosz

13.30–14.30 Panel ekspercki 1

• Środowisko zbudowane a potrzeby osób Głuchych – proponowane kierunki metody badań: Agnieszka Bugno-Janik, Anna Szewczenko + prezentacja pracy studentów, (Politechnika Śląska, Wydział Architektury)
  • Mapy sensoryczne: Justyna Szklarczyk-Lauer, Magdalena Mach, Klaudia Wysiadecka – prezentacja pracy studentów (ASP Katowice, ASP Kraków)
  • Dyskusja z udziałem samorzeczników – ekspertów
    Grupa ekspercka: (Michał Justycki, Klaudia Wysiadecka, Grzegorz Kozłowski, Krzysztof Wostal, Kaja Kosowska, Anna Machoń)

PRZERWA KAWOWA

15.00–16.00 Panel ekspercki 2

• Autystyczne sensorium – zmysły, czas, przestrzeń, język  –  Sabina Pawlik (Uniwersytet Śląski)
  • Zwiedzanie Domu Mehoffera z zapachami – prezentacja projektu studenckiego, zestaw zapachów i ścieżka oprowadzania, Małgorzata Lewińska, Monika Światłoń, Wioletta Michalkiewicz, Teresa Pelc i Monika Tworzydło z Sekcji Dostępności (Muzeum Narodowe w Krakowie)
  • Zabawa dla dzieci w wieku przedszkolnym w duchu projektowania uniwersalnego – prezentacja dyplomu magisterskiego. Zaprojektowany przez dyplomantkę zestaw wspomaga naukę orientacji przestrzennej poprzez zabawę Katarzyna Tupaj-Nowak
  • Dyskusja z udziałem samorzeczników

PRZERWA

16.10–17.15  – Panel ekspercki 3

• Meandry, Field Recording Marcin Dymiter (prelekcja on-line)
  • Korytarze dźwiękowe i brzmienie miasta – Kaja Kosowska
  • Dostępność – Anna Nawrot (Uniwersytet Śląski)

PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE

Warsztaty studyjne dla grup. Obowiązują zapisy

10.00–12.00 Głusza. Obserwatorium – warsztaty dotyczące praktycznego wykorzystania aplikacji „Głusza” adresowane do pracowników instytucji kultury (miejsce: SpinPlace, Bankowa 5, Katowice).

Warsztaty przeznaczone dla kuratorów, producentów wydarzeń, projektantów, pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych zainteresowanych tworzeniem przestrzeni dostępnych  zgodnych z założeniami „Deaf Space”.

Prowadzenie: Dagmara Stanosz, Michał Justycki, Tajny Projekt (Kacper Mutke, Michał Urbański).

12.00–14.00 Sztuka projektowania. Projektowanie w sztuce – warsztaty (miejsce: Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. Dobrowolskiego 1)

Warsztaty dotyczące tworzenia projektów dostępnych: czy wystarczy gotowy model i czy projektowanie uniwersalne jest zawsze możliwe

Prowadzenie: Ania Dąbrowa

LOGO EMNK2024 pl poziome