Śladami Kanunu. Kultura albańska w wieloetnicznym Kosowie

Wystawa poświęcona jest problematyce wielokulturowości Kosowa oraz współczesnym przemianom tożsamości jego mieszkańców, a w szczególności kształtowaniu się nowego poczucia świadomości narodowej w oparciu o kulturę albańską. Na ekspozycji zobaczymy także jak w Albanii funkcjonuje prawo zwyczajowe (Kanun) oraz ściśle z nim związane zasady honoru, gościnności, tolerancji religijnej, podziału pracy i obowiązków rodzinnych.

Poznamy zarówno kulturę tradycyjną dzięki zaprezentowanym artefaktom kultury materialnej, jak i elementy kultury współczesnej, mocno zakorzenionej w tradycji, którą zgłębimy za pośrednictwem licznych fotogramów. Poruszana tematyka ma walory uniwersalne, ale szczególnie aktualna jest w chwili obecnej, gdy sprawa Kosowa budzi tak wiele kontrowersji. Ekspozycja łączy gromadzoną od ponad 40 lat, największą w Polsce i jedną ze znaczących na naszym kontynencie, kolekcję albaników pochodzącą z Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz ze zbiorów albańskiego Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Spotkania towarzyszące wystawie:

Z podróży po wieloetnicznym Kosowie… Rodzina, religia, tradycje
13 czerwca / godz. 17.00 / wstęp w ramach biletu na wystawę
Prowadzenie: dr Wojciech Śmieja (wykładowca akademicki, reporter, autor zbioru reportaży „Gorsze Światy”, w dużej mierze poświeconej społecznościom Kosowa, nominowanej do literackiej nagrody Europy Środkowej „Angelus”)

Warsztat ręcznie robionej biżuterii – sutasz (soutache)
15 czerwca / godz. 12.00–16.00 / wstęp: 30 zł (w ramach biletu wstępu organizator zapewnia materiały oraz zwiedzanie wystawy „Śladami Kanunu”).

Kiedyś biżuteria noszona była jako oznaka władzy, prestiżu, przynależności klasowej, obecnie spełnia funkcję estetyczną. Modna i ceniona, własnoręcznie wykonana bransoletka czy naszyjnik jest oryginalnym dodatkiem stroju podkreślającym osobowość. Zapraszamy do udziału w warsztacie ręcznie robionej biżuterii w technice sutaszu. Inspiracją będą wzory biżuterii bałkańskiej, którą uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć na wystawie „Śladami Kanunu”.

Bilety w przedsprzedaży!
Więcej informacji: Dział Oświatowy, 32 77 99 319 lub m.czernik@muzeumslakie.pl