„Struktura i architektura…”. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska

Wspólny niemiecko-polski projekt wystawienniczy i wydawniczy Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska jest wynikiem współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej – Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie i inicjatywy Europareportage z Muzeum Śląskim w Katowicach, Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach oraz licznymi partnerami polskimi i niemieckimi. Obejmował wybrane zakłady przemysłowe powstałe przed 1945 rokiem i czynne do dziś lub te, których pozostałe fragmenty pozwalają na zobrazowanie ich potencjału przemysłowego. Autorzy skupili swą uwagę głównie na architekturze przemysłowej ukazującej zarówno wnętrza zakładów, jak i bryły ich budynków oraz towarzyszące fragmenty przemysłowego i naturalnego krajobrazu.

Wystawa ukazuje współczesne oblicze postindustrialnego dziedzictwa na Górnym Śląsku, obserwowane z perspektywy niemieckiego fotografa młodego pokolenia Thomasa Voßbecka. Ekspozycja pierwszy raz pokazana została w Dortmundzie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Ruhr.2010 jesienią 2010 roku. Polska premiera odbędzie się w Muzeum Śląskim.

Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczny album fotografii zawierający mapę terenu objętego projektem i teksty omawiające zakłady przemysłowe, ich historię, współczesne znaczenie i historyczne walory.

Kurator wystawy i autor fotografii: Tomas Vossbeck, Europareportage.
Kurator wystawy w Muzeum Śląskim: Danuta Kowalik-Dura.