A A A

Sztuka słowacka 1980-2010. Swoboda wypowiedzi twórczej

Wystawa sztuki słowackiej prezentuje kolekcję zbiorów Muzeum Śląskiego – grafikę i szkło unikatowe dopełnione rzeźbami artysty Oto Bachoríka. Wszystkie obiekty powstały w latach 80. ubiegłego stulecia, kiedy to sztuka słowacka powoli wychodziła z izolacji, piętnowania oraz odrzucania w czasie funkcjonowania ustroju komunistycznego, narzucającego ideologiczne cele i zadania. Ożywienie działalności wystawienniczej w tym okresie wyrażało tęsknotę za demokracją, za możliwością prezentowania sztuki jako dziedziny życia społecznego. Do współpracy przy wystawie zaproszono także Oravską Galerię Sztuki w Dolnym Kubinie. Z jej bogatych zbiorów rodzimej sztuki wybrano dzieła malarskie różnych autorów z lat 1989-2010. W ten sposób śmiałe początki lat 80. przenikania sztuki słowackiej do przestrzeni oficjalnej zderzono na wystawie z dziełami reprezentującymi sztukę późniejszą, wolną od brzemienia przeszłości i wymogów ustrojowych, sztukę, która śmiało i świadomie odnosi się do trendów sztuki światowej.

Na wystawie prezentowane jest szkło artystyczne, które jest znaczącym wyróżnikiem sztuki słowackiej. Chlubi się wielowiekową tradycją i wysokimi walorami artystycznymi, wynikającymi z zastosowania różnych technik formowania oraz barwienia szkła. Unikatowe obiekty wykonane są ze szkła optycznego i wykorzystują jego główne zalety – czyli wysoką przejrzystość, krystaliczność i naturalne efekty załamywania światła. Obok nich znajdziemy inne przykłady szkła słowackiego – są to najnowsze prace autorstwa Patrika Illa, jednego z niezwykle interesujących współczesnych projektantów szkła unikatowego i użytkowego. Artysta tworzy nowatorskie, ciekawe, zabawne formy szklane łączące funkcje dekoracyjne z użytkowymi. W zakresie nowoczesnego designu, który zdobi nasze wnętrza i cieszy oczy, współpracuje z największymi hutami szkła w Słowacji i w Polsce, m.in. z hutą w Krośnie.

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się z różnymi przykładami sztuki w wydaniu artystów słowackich dwóch pokoleń. Ekspozycja przybliży nieco charakter i dążenia tej sztuki tak długo skrywanej i funkcjonującej poza oficjalnym obiegiem, poszerzając nie tylko wiedzę na jej temat, ale także prowadząc do zachwytu nad urodą i oryginalnością sztuki naszych południowych sąsiadów.

Kurator wystawy: Henryka Olszewska-Jarema.

Pozostałe