Publikacje
- „Głusza”
Publikacja „Głusza” powstała z potrzeby opowiedzenia o nieoczywistościach komunikacji i inspiracji językiem przestrzenno-wizualnym. Dziesięciu autorów – Głuchych i słyszących – odnosi się w swoich artykułach do problematyki komunikacji, kultury i sztuki Głuchych, języków migowych, a także eksperymentalnych form zapisu. Jest to pierwsza publikacja, w której teksty popularnonaukowe dostępne są w wersjach migowych, a projekt graficzny odzwierciedla dialog między światem dźwięku i ciszy, wizualizacją znaku w rysunku i w ruchu, zapisem w formie druku i w formie wideo.
Publikacja w wersji papierowej dostępna w sklepie Muzeum Śląskiego, w wersji migowej dostępna tutaj.
Autorzy artykułów:
Michał Justycki, Agnieszka Kołodziejczak, Daniel Kotowski, Justyna Kieruzalska, Marek Krzysztof Lasecki, Tomasz Adam Świderski, Zuzanna Teper-Solarz, Anna Kuder, Joanna Wójcicka, Dagmara Stanosz, Klaudia Wysiadecka, Katarzyna Stefańska
Redakcja merytoryczna: Dagmara Stanosz
Projekt graficzny i skład: Magdalena Płońska
Redakcja: Elżbieta Spadzińska-Żak
Korekta: Małgorzata Grzonka
Współpraca: Bernadeta Stalmach, Natalia Zaporowska, Magdalena Cież
Tłumaczenia na polski język migowy (PJM), International Sign (IS): Damian Rzeźniczak
Przygotowanie napisów w języku polskim: Irena Piecha
Tłumaczenie napisów na język angielski: Ewelina Hoare
Realizacja nagrań filmowych: Łukasz Głąb
2. „Maluj migiem”
Wyjątkowa publikacja przeznaczona dla nieco młodszych miłośników sztuki. Niecodzienny przewodnik, który zawiera praktyczne, pomysłowe i proste porady, jak stworzyć własne dzieło w rozmaitych artystycznych stylach. Jednocześnie zapoznając młodszych czytelników ze światem Głuchych, z ich kulturą, z ciekawostkami oraz dokonaniami osób głuchych, pomaga przekroczyć samego siebie, otwierając na to, co inne, może mniej znane, a ważne i ubogacające naszą rzeczywistość. Sztuka jak wiadomo nie zna barier, jest wspólnym językiem dla tych, którzy są na nią wrażliwi, bez względu na dzielące ich różnice. Jest to więc idealna przestrzeń dialogu, której granice wyznacza jedynie wyobraźnia i wola osób, które się w niej znajdą. Wrodzona otwartość i spontaniczność najmłodszych stwarza doskonałą okazję do uwrażliwiania ich na różnorodność, tak w świecie sztuki, jak i w każdej innej sytuacji.
Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza zapoznaje z osiągnięciami osób Głuchych, druga z technikami malarskimi oraz pojęciami ze świata sztuki. Wszystko poukładane jest alfabetycznie, a każda litera zaopatrzona jest w odpowiedni znak alfabetu migowego. To doskonała okazja, aby zapoznać się z tym językiem!
Książce towarzyszą żywe, kontrastowe barwy portretów Nancy Rourke, znanej na świecie głuchej malarki, ilustracje zostały stworzone we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla starszych czytelników, którzy już samodzielnie mogą tworzyć własne prace, jak i dla tych jeszcze młodszych, korzystających z pomocy rodziców/rodzica.
Tekst: Klaudia Wysiadecka
Publikacja dostępna w sklepie Muzeum Śląskiego.
Więcej o projekcie „Głusza” TUTAJ.