- Kontakt
- ul. T. Dobrowolskiego 1
- 40-205 Katowice
- e. wolontariat@muzeumslaskie.pl
Idea wolontariatu długoterminowego w Muzeum Śląskim zrodziła się wraz z otwarciem nowej siedziby przy ul. T. Dobrowolskiego 1. W dniach 26-28.06.2015 odbył się Festiwal Otwarcia, który był inauguracją naszych działań na większą skalę. Wcześniej były to działania akcyjne, które nadal praktykujemy, jednak zauważyliśmy, że dzięki pomocy i ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy udało się stworzyć niepowtarzalną atmosferę oraz otworzyć nowy rozdział w historii muzeum.
Dawny teren Kopani Węgla Kamiennego Katowice, gdzie obecnie mieści się nowa siedziba Muzeum Śląskiego, ma ogromny potencjał do organizacji imprez. Największe z nich to Noc Muzeów oraz święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada. Gościmy wtedy tysiące ludzi oraz angażujemy dziesiątki wolontariuszy do współorganizacji tych wydarzeń. Oprócz tego organizujemy wernisaże i wydarzenia towarzyszące. Często współpracujemy z innymi instytucjami kultury, tworząc atrakcyjną ofertę dla zwiedzających. Wolontariusze wspierają nas na wielu etapach – od działań promocyjnych po koordynację wydarzeń. Staramy się na bieżąco organizować spotkania dla kandydatów na wolontariuszy wraz ze szkoleniem BHP. O tym, jak wygląda proces rekrutacji oraz jakie są wymagania naszej instytucji i korzyści dla Was, przeczytacie tutaj.
Wolontariat w Muzeum Śląskim to nie tylko wydarzenia, ale przede wszystkim relacje. Organizujemy nieformalne spotkania w naszej siedzibie, aby móc się lepiej poznać i zintegrować. Podczas jednego z nich stworzyliśmy kodeks wolontariusza.
Jeżeli chcecie wiedzieć, jak postrzegany jest wolontariat z perspektywy naszych wolontariuszy, zajrzyjcie koniecznie do magazynu Art Luft. Nad jego powstaniem czuwa redakcja wolontariatu, którą zasilają nie tylko redaktorzy, ale i graficy oraz fotograficy.