Vivat Insita. Adam Nidzgorski – Zapatrzenie

Adam Nidzgorski urodził się w 1933 roku pod Paryżem. Po II wojnie światowej przyjechał do Polski i studiował w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Powszechnie znany jest jako prekursor dżudo w Polsce. W 1956 roku wrócił do Francji, a następnie osiadł w Tunisie, pracując w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego. Malować zaczął w 1963 roku, a już w 1965 wziął udział w wystawie prezentowanej w galerii sztuki w Tunisie. Po powrocie do Paryża miał wiele wystaw, a po ekspozycji w Centrum Twórczości Naiwnej w Bègles w 1992 roku uznawany jest za jednego z najciekawszych współcześnie tworzących we Francji artystów nurtu art brut.

Od początku interesował się zagadnieniami związanymi ze sztuką tworzoną poza głównym nurtem działań artystycznych. Korespondował między innymi z Jeanem Dubuffetem, a od wielu lat łączy go przyjaźń ze znanym estetykiem francuskim, znawcą art brut – profesorem Alainem Bouilletem. Jak sam mówi, w swojej twórczości stara się oddać to, co tkwi w podświadomości, to, co zdawałoby się bez udziału jego woli ujawnia się poprzez czysty akt twórczy.

Kurator: Sonia Wilk.