Cykl dedykowany Fryderykowi Chopinowi, którego twórczość Jerzy Duda-Gracz szczególnie cenił i ukochał, jest wyjątkowy – to jedyne na świecie tak monumentalne dzieło malarskie inspirowane nie tylko utworami powszechnie znanymi, ale również zaginionymi – opisywanymi w listach czy literaturze.

To ponad 300 prac – pełnych dynamizmu, kolorów, światła, delikatności, szczególnej wrażliwości i synestezyjnego myślenia – obrazujących 295 utworów jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Wśród nich znajduje się kilkadziesiąt prac nawiązujących do utworów nigdy nie odnalezionych. Są one niczym półprzezroczyste sztandary, tworzone techniką eksperymentalną na bawełnie, lnie, batyście i innych dostępnych artyście materiałach. W niektórych można rozpoznać postacie lub kształty, w pozostałych – zaledwie powidoki, cienie, pojedyncze dźwięki. Nieprzypadkowa jest forma samych sztandarów – nawiązuje bowiem do elementów występujących na dziełach z wcześniejszego cyklu Obrazy jurajskie, przy tworzeniu którego Jerzy Duda-Gracz po raz pierwszy zetknął się z granicznym poczuciem przemijania.

W 2005 roku – w wywiadzie udzielonym Krystynie Bochenek (opublikowanym post mortem) – Jerzy Duda-Gracz tak mówił o cyklu: „Nie chcę, żeby to zabrzmiało jakoś makabrycznie, ale myślę, że zilustrowanie wszystkich dzieł Chopina to fantastyczna puenta mojej twórczości, mojego życia w ogóle. […] Chciałem w jakiś sposób opowiedzieć o tej muzyce, spróbować ją zmaterializować, ale również postawić w moim życiu kropkę nad i. Chciałem tym silnym polskim akcentem zamknąć całą swoją twórczość”.

Ta myśl najpełniej oddaje nastrój, piękno i dojmującą melancholię cyklu Chopinowi Duda-Gracz – cyklu wybitnego i jedynego na świecie, z którego prace będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim już od 17 czerwca.

Wystawie towarzyszyć będzie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka pochodząca z płyt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wydanych w serii światowej premiery dzieł wszystkich Chopina na instrumentach historycznych The Real Chopin oraz serii Koncertów zatrzymanych w czasie, będących rejestracją wydarzeń artystycznych festiwali Chopin i jego Europa. www.nifc.pl

• Kurator wystawy: Agata Duda-Gracz, Andrzej Holeczko-Kiehl
  • 17.06.2023–3.03.2024

Patronat medialny:  WERNISAZERIA LOGO PION

Plakat reklamujący akcję "Jeden artysta, dwie wystawy"

Muzeum Śląskie i Tichauer Art Gallery serdecznie zapraszają do skorzystania z wyjątkowej promocji!

Do 1 września możecie odwiedzić obie wystawy prezentujące twórczość Jerzego Dudy-Gracza korzystając z promocji na zakup biletów – bilet wstępu zakupiony w jednej instytucji uprawnia do zniżki na zakup biletu w drugiej.