A A A

Wystawa „Chopinowi Duda-Gracz” w Muzeum Śląskim! Zapraszamy już od 17 czerwca!

Cykl dedykowany Fryderykowi Chopinowi, którego twórczość Jerzy Duda-Gracz szczególnie cenił i ukochał, jest wyjątkowy – to jedyne na świecie tak monumentalne dzieło malarskie inspirowane nie tylko utworami powszechnie znanymi, ale również zaginionymi – opisywanymi w listach czy literaturze.

To ponad 300 prac – pełnych dynamizmu, kolorów, światła, delikatności, szczególnej wrażliwości i synestezyjnego myślenia – obrazujących 295 utworów jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Wśród nich znajduje się kilkadziesiąt prac nawiązujących do utworów nigdy nie odnalezionych. Są one niczym półprzezroczyste sztandary, tworzone techniką eksperymentalną na bawełnie, lnie, batyście i innych dostępnych artyście materiałach. W niektórych można rozpoznać postacie lub kształty, w pozostałych – zaledwie powidoki, cienie, pojedyncze dźwięki. Nieprzypadkowa jest forma samych sztandarów – nawiązuje bowiem do elementów występujących na dziełach z wcześniejszego cyklu Obrazy jurajskie, przy tworzeniu którego Jerzy Duda-Gracz po raz pierwszy zetknął się z granicznym poczuciem przemijania.

W 2005 roku – w wywiadzie udzielonym Krystynie Bochenek (opublikowanym post mortem) – Jerzy Duda-Gracz tak mówił o cyklu: „Nie chcę, żeby to zabrzmiało jakoś makabrycznie, ale myślę, że zilustrowanie wszystkich dzieł Chopina to fantastyczna puenta mojej twórczości, mojego życia w ogóle. […] Chciałem w jakiś sposób opowiedzieć o tej muzyce, spróbować ją zmaterializować, ale również postawić w moim życiu kropkę nad i. Chciałem tym silnym polskim akcentem zamknąć całą swoją twórczość”.

Ta myśl najpełniej oddaje nastrój, piękno i dojmującą melancholię cyklu Chopinowi Duda-Gracz – cyklu wybitnego i jedynego na świecie, z którego prace będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim już od 17 czerwca.

Wystawie towarzyszyć będzie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka pochodząca z płyt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wydanych w serii światowej premiery dzieł wszystkich Chopina na instrumentach historycznych The Real Chopin oraz serii Koncertów zatrzymanych w czasie, będących rejestracją wydarzeń artystycznych festiwali Chopin i jego Europa. www.nifc.pl

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 czerwca o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy!

Piotr Gładki foto
Piotr Gładki
Joanna Steczek2
Joanna Steczek
Wernisażowi wystawy „Chopinowi Duda-Gracz” towarzyszyć będzie koncert, który składać się będzie z 8 utworów F. Chopina – cztery w wykonaniu fortepianowym i co jest sensacją – cztery w transkrypcji na skrzypce.
Program jest zwartą całością scenariuszową – zapowiedzi poszczególnych utworów łączą się z twórczością ich malarskiej interpretacji Jerzego Dudy-Gracza.
 
Światowej sławy skrzypek Piotr Gładki specjalnie na jeden dzień przyjedzie z Wiednia, gdzie pracuje w Operze Wiedeńskiej, mając na uwadze swoje związki z Akademia Muzyczną w Katowicach i twórczością Jerzego Dudy-Gracza i da krótki koncert w towarzystwie pianistki z Akademii Muzycznej w Katowicach – Joanny Steczek.
 
Prowadzenie koncertu: Iwona Strzelewicz-Ziemiańska.
grafika do wystawy, po lewej stronie obraz Jerzego Dudy-Gracza, po prawej, na niebieskim tle, napis Chopinowi Duda-Gracz 17.06.2023 - 3.03.2024 i logo Muzeum Śląskiego

Pozostałe ,

kolorowy obraz, trzy postaci siedzące pomiędzy drzewami, nad brzegiem rzeki
Aktualności

Wystawa „Chopinowi Duda-Gracz” w Muzeum Śląskim! Zapraszamy już od 17 czerwca!

Cykl dedykowany Fryderykowi Chopinowi, którego twórczość Jerzy Duda-Gracz szczególnie cenił i ukochał, jest wyjątkowy – to jedyne na świecie tak monumentalne dzieło malarskie inspirowane nie tylko utworami powszechnie znanymi, ale również zaginionymi – opisywanymi w listach czy literaturze. Prace z cyklu „Chopinowi Duda-Gracz” będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim już od 17 czerwca!

Czytaj więcej »