Europejskie Dni Dziedzictwa i Narodowe Czytanie w Muzeum Śląskim

Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń to hasło Europejskich Dni Dziedzictwa w 2023 roku. Z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 200-lecia kopalni Ferdinand/Katowice, program wydarzenia w Muzeum Śląskim jest oparty o motywy dziedzictwa związanego z kulturą górniczą. W programie, oprócz propozycji merytorycznych skierowanych do pasjonatów, znajdą się też lekkie formy rozrywki rodzinnej.

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa połączyliśmy z Narodowym Czytaniem. To już 12. edycja wydarzenia, podczas którego w całej Polsce czytane są dzieła, które tworzą kanon polskiej literatury. Fragmenty tegorocznej lektury – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej przeczytają specjalnie dla Was pracownicy Muzeum Śląskiego. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Śląskiego 9 września!

PROGRAM EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA I NARODOWEGO CZYTANIA:

dwie osoby stoją tyłem, patrzą na siedzącego w oddali mężczyznę, który czyta książkę
  • 11.30 – 12.00 – Narodowe Czytanie

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Lektorki i lektorzy, pracownicy Muzeum Śląskiego: Kaja Wiśniowska, Alina Kondla, Adam Pastuch, Marcin Koziołek czytają wybrane przez siebie fragmenty powieści. Akompaniować im będzie dyrygent  Chóru Społecznego Muzeum Śląskiego Krzysztof Dudzik.

• 12.00-12.45 – Piosenka dla każdego

Czy dzisiaj ktoś pamięta jeszcze dawne śląskie pieśni, piosenki, melodie? Jeśli nawet nie, to zawsze można się nauczyć chociaż jednej. Do wspólnego muzykowania zaprasza Krzysztof Dudzik, dyrygent Chóru Społecznego Muzeum Śląskiego.

Tradycja wspólnego śpiewania, kiedyś żywa, dziś nieco zapomniana, jest jednym z tych elementów dziedzictwa niematerialnego, który warto wciąż na nowo odświeżać. Muzyka łączy ludzi, bo śpiewając razem tworzymy wspólnotę  połączoną zabawą i radością. Aby wziąć udział w muzealnej „lekcji muzyki” nie trzeba mieć specjalnych uzdolnień, wystarczy zapał i dobry humor.

muzealny chor spoleczny 2 1024x684 1
grupa osób stoi na zewnątrz, przed ceglanymi budynkami, na pierwszym planie kobieta, stoi tyłem, ubrana na czarno, na ubraniu ma napis Muzeum Śląskie
  • 12:30 – oprowadzanie „Byzuch u Ferdynanda”

Kopalnia Ferdynand powstała 200 lat temu. O jej historii i o tym jak wygląda jej dziedzictwo we współczesnych Katowicach opowiedzą przewodnicy Muzeum Śląskiego. Co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice? Kim był Ferdinand? Czym jest rewitalizacja? Ile lat ma wyciągowa maszyna parowa szyby Bartosz? W trakcie spaceru z przewodnikiem odkryjemy jak funkcjonowała kopalnia w czasach swojej świetności, a także opowiemy jaki miała wpływ na otaczające ją miasto.

Prowadzenie: przewodnicy Muzeum Śląskiego
Średni czas zwiedzania: około 60 minut

• 13:30 – oprowadzanie „Byzuch u Ferdynanda” z audiodeskrypcją

Oprowadzanie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących.

• 14.00-18.00 – pokazy UŚ z prelekcjami

„Od karbonu do antropocenu”. Pokaz naukowy

W trakcie pokazu naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opowiedzą o tym, jak fascynującym obiektem badań są węgiel i inne paliwa. Opowiedzą o nowych odkryciach w nauce i zmianach, jakie niosą. Zachęcą do zajrzenia w mikroskopy i do pojemników z próbkami. W trakcie pokazu będzie można obejrzeć próbki węgla pobrane z różnej głębokości pokładów kopalni Katowice.

14.30 – krótka prelekcja dr hab. Iwony Jelonek o tym, jak fascynującym obiektem badań są węgiel i inne paliwa

15.00-18.00 – zabawa plastyczna dla dzieci „Węglowe serce Kopalni Katowice”

Jednostka prowadząca: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych

Prowadzący: dr hab. Iwona Jelonek

DSF1495
  • 15.00-15.45 – Piosenka dla każdego

• 16.00-17.00 – Plenerowy koncert Orkiestry Dętej Katowice

Orkiestra Dęta Katowice, kontynuatorka tradycji orkiestr górniczych, zagra utwory ze swojego repertuaru, skupiając się na tradycyjnych, śląskich melodiach i marszach nie tylko górniczych.

orkiestra górnicza podczas koncertu
grupa osób siedzi na czarnych siedziskach, słuchają przewodnika, który stoi przed nimi
  • 17:00-18.00 – oprowadzanie „Duchy kopalni, czyli opowieść o śląskich strachach i dziwach”

Czy Skarbnik był na kopalni postacią pozytywną? Jak można udomowić jaroszka? I czy we współczesnych stawach i rzekach mieszkają jeszcze utopce? Ścieżka zwiedzania „Duchy kopalni” to propozycja dla wszystkich zainteresowanych tematyką śląskich podań ludowych i niezwykłych postaci, które przez lata zamieszkiwały wyobraźnię Górnoślązaków. Podczas oprowadzania przewodnicy opowiedzą o śląskich strachach, demonach i legendach, które przez wieki rozbudzały wyobraźnię dzieci i dorosłych, pouczały i tłumaczyły istniejący świat, a dziś wzbogacają dziedzictwo śląskiej kultury i wciąż zachwycają plastycznością przekazu i humorem. Pokażemy dzieła prezentowane w Galerii plastyki nieprofesjonalnej, przejdziemy przez budzącą największe zainteresowanie wystawę historyczną „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” oraz przeczytamy kilka opowieści z dreszczykiem.