Pokaz filmu „Maudie”, reż. Aisling Walsh / wydarzenie towarzyszące wystawie „Pierwiastek żeński”

W sobotę 25.11.2023 o godz. 16:00 zapraszamy na pokaz filmu „Maudie” w reż. Aisling Walsh. Film prezentowany jest w ramach Festiwalu filmów „Art Brut” i jest imprezą towarzyszącą wystawie „Pierwiastek żeński”.

„Maudie” to wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o miłości między dwojgiem bohaterów, wzajemnej akceptacji i poszanowaniu pasji.
Maud Lewis malowała na deskach, kartkach, muszlach, ścianach domu, miseczkach czy pocztówkach. jej obrazy przywoływały uczucia podobne do tych, które kojarzą się z dziecięcą niewinnością. Nie skończyła żadnej szkoły plastycznej, za to reprezentowała styl, który płynie prosto z serca prawdziwej artystki.

Maud prowadziła proste życie. Ale proste, nie znaczy głupie. Urodziła się w marcu 1903 roku, zmarła w 1970. Matka Maudie również miała artystyczne zdolności: malowała i grała na różnych instrumentach, a swoją córkę nauczyła grać na pianinie. Maudie straciła obydwu rodziców w ciągu dwóch lat, później została zatrudniona jako gospodyni domowa przez Everetta. Nigdy nie wyjeżdżała dalej niż godzinę drogi od miejsca swojego urodzenia i zamieszkania.

Kiedyś zapytana o to, czy nie czuje potrzeby podróżowania, odpowiedziała, że „dopóki ma w ręce pędzel, a przed sobą okno, jest po prostu dobrze.”

Maud wiodła szczęśliwe życie. Nieprawdopodobny czar, który roztaczała, zwyciężał nad przeciwnościami losu.

W filmie zobaczyć można kilka prawdziwych obrazów, namalowanych przez Maudie, które na potrzeby filmu zgodziła się wypożyczyć Galeria Sztuki z Nowej Szkocji i prywatni właściciele jej prac.

25.11.2023 / sobota / godz. 16.00

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1