Festiwal filmów „Art Brut” / wydarzenie towarzyszące wystawie „Pierwiastek żeński”

Zapraszamy na towarzyszący wystawie „Pierwiastek żeński” Festiwal filmów „Art Brut” oraz panel dyskusyjny nt. twórczości kobiet. Wydarzenie odbędzie się 17 listopada o godz. 18.00 w Audytorium Muzeum Śląskiego.

W ramach festiwalu prezentowane będą filmy:

• „Kalwaria Marii Wnęk”, 1988, reż. Andrzej Różycki, 18. Min.
  • „Wizyta u Marii Korsak”, 1984, wywiad zarejestrowany przez kolekcjonera Willema Ottena, prowadzenie Alina Otten, 19 min.
  • „Melkowany świat Genowefy Magiery”, 2016, reż. Adam Gajewski, Artur Owczarczyk, 25 min.

W panelu udział wezmą:

• Alicja Mironiuk-Nikolska
    Etnografka, kuratorka wystaw, wykładowczyni akademicka, pracująca na co dzień w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Członkini m. in. Komisji Nagrody im. Oskara Kolberga, Rady Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Inwentaryzatorów Muzealnych. Autorka wystaw prezentujących działa twórców ludowych, naiwnych i nieprofesjonalnych. Jej ostatnia wystawa „Artystki warszawskie” prezentowała dzieła wybranych twórczyń związanych z Warszawą.
  • Beata Skoczeń-Marchewka
    Etnografka pracująca w Dziale Sztuki Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Inicjatorka i współautorka projektu badawczego oraz portalu Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych (www.drzeworyty.eu), gromadzącego informacje o ludowych grafikach odnalezionych w Europie Środkowej i popularyzującego wiedzę o tej dziedzinie sztuki. Kuratorka wystaw związanych z twórczością ludową i nieprofesjonalną. Współkuratorka wystawy „Artystki warszawskie, artystki krakowskie. Spotkania” prezentującej dzieła twórczyń z tych dwóch kręgów artystycznych.
  • Magdalena Zych

Antropolożka kultury pracująca w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Kulturami Pamięci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koordynatorka naukowych projektów badawczych (m. in. „dzieło-działka”, „Wesela 21”, „Syberia – nowe spojrzenie”). Kuratorka wystaw, m. in. ekspozycji „POWERBANK/siła kobiet”. Autorka i współautorka książek oraz tekstów publikowanych w kwartalnikach „Autoportret” i „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”.

oraz kuratorski wystawy „Pierwiastek żeński. Artystki nieprofesjonalne ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”

• Sonia Wilk
  • Magdalena Łuków vel Broniszewska