A A A

Muzeum Śląskie oraz fundacja Soundscape zapraszają na barbórkową moc atrakcji!

W poniedziałek, 4 grudnia 2023 r. obchodzić będziemy Barbórkę – wyjątkowe święto, które w historyczny sposób podkreśla niezmierny wkład ludzi pracujących w górnictwie, uświetniając ich odwagę, zaangażowanie i znaczenie dla lokalnych społeczności.

W te wyjątkowe obchody włącza się również Muzeum Śląskie, które znajduje się na zrewitalizowanym poprzemysłowym terenie dawnej kopalni „Katowice” oraz fundacja Soundscape. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji m.in. warsztaty dla dzieci, wyjątkową instalację świetlną, którą przygotował Tomasz Gawroński, a zwieńczeniem obchodów górniczego święta będzie koncert grupy muzycznej Wojtek Mazolewski Quintet.   

Szczegółowy program wydarzeń:

  • Instalacja świetlna na Szybie Warszawa II

W Muzeum Śląskim tegoroczne obchody Barbórki rozpoczną się już 2 grudnia. Wszystko za sprawą instalacji świetlnej na Szybie Warszawa II, którą będzie można podziwiać od 2 do 4 grudnia w godzinach od 16:00 do 6:00. Halogenowe światło rzucone na chmury stworzy efektowne kontury znaku „Kupla” (godło górnicze), sprawiając wrażenie, jakby sam symbol poruszał się z gracją po niebie. To nie tylko spektakularne wizualne doświadczenie, ale także głęboko zakorzenione w dziedzictwie górnictwa śląskiego przesłanie. To wyjątkowe wizualne widowisko, które nie tylko podkreśli architektoniczną urodę szybu, ale również przeniesie widzów w magiczny świat światła i symboliki górnictwa. Twórcą instalacji jest artysta wizualny Tomasz Gawroński, który swoje dzieła prezentował m.in. w Meksyku, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii czy Rumunii.

slajd 4
slajd 3
slajd 8

Moc atrakcji dla dzieci!

Muzeum Śląskie oraz fundacja Soundscape łączą tradycję z nowoczesnością, oferując wyjątkowe wydarzenia na Barbórkę dla wszystkich grup wiekowych. 4 grudnia w salach edukacyjnych Muzeum Śląskiego przygotowane zostaną rozmaite kreatywne, bezpłatne warsztaty dla dzieci w różnym wieku. Warsztaty arteterapii ukierunkowane na eksplorację śląskiego dziedzictwa górniczego, integrujące sztukę w procesie terapeutycznym. Poprzez różnorodne techniki, uczestnicy będą odkrywać historię, dźwięki i emocje związane z pracą górnika.

  • Warsztaty dla dzieci klas 2-3: Co kanarki śpiewały pod ziemią?

Dzieci klas 2 i 3 szkół podstawowych będą mogły odkryć w jaki sposób kanarki i górnicy współpracowali w kopalniach. W trakcie tych wyjątkowych warsztatów uczestnicy zastanowią się, jak mogły brzmieć podziemne śpiewy kanarków i spróbują stworzyć ścieżkę dźwiękową przedstawiającą współpracę  ludzi i ptaków. Ponadto używając węgla, kredy i piórek stworzą także swoje „Super-Kanarki”, które będą ich  opiekunami w trudniejszych chwilach. Tak powstanie wystawa „Poczet Kanarków Śląskich”.

Warsztaty odbędą się o godz. 10:00 – 11:15 oraz 11:45 – 13:00, a poprowadzi je Joanna Bronisławska – artystka, muzyk, pedagog i animatorka kultury.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie Facebook fundacji Soundscape.

  • Warsztaty dla dzieci klas 4-6: Na górze – na dole, stare – nowe, czyli podróże z górnikiem Bulandrą i diabłem Rokitą po Górnym Śląsku.

Razem z bohaterami z legendy Gustawa Morcinka: górnikiem Bulandrą i diabłem Rokitą uczestnicy sprawdzą czy dziś śląskie legendy jeszcze są aktualne? Książkami pokazującymi stare – będą filmy i animacje stworzone przez śląskich reżyserów takich jak Kazimierz Kutz czy animatorzy ze studia filmów rysunkowych w Bielsku-Białej, a nowe – uczestnicy sfilmują na podstawie scenariuszy na bazie naszych własnych opowieści o Górnym Śląsku stworzonych podczas spotkania.

Warsztaty odbędą się o godz. 10:00 – 11:30 oraz 12:00 – 13:30 w salach edukacyjnych Muzeum Śląskiego, a poprowadzi je Agata Hofelmajer-Roś z Instytucji Filmowej „Silesia Film”.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie Facebook fundacji Soundscape.

  • Warsztaty górniczo-muzyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat

W trakcie warsztatów górniczo-muzycznych dzieci poznają krótką historię rozwoju przemysłu górniczego na Górnym Śląsku, a także za pomocą ciastoliny Play-Doh, na specjalnie przygotowanych makietach, będą miały możliwość zaprojektowania własnego terenu kopalni. Drugą część warsztatów poprowadzi profesjonalny muzyk, który za pomocą zestawu składającego się z playtron’u (prosty kontroler MIDI – firmy Playtronica) oraz laptopa pomoże uczestnikom skomponować wyjątkowe górnicze utwory, które grane będą na wcześniej stworzonych makietach. Dzieci będą mogły poznać profesjonalny sprzęt studyjny. Na zakończenie prowadzący omówią efekty pracy i zaproszą dzieci do podzielenia się swoimi utworami muzycznymi.

Warsztaty odbędą się o godz. 10:00 – 11:30 oraz 12:00 – 13:30 w salach edukacyjnych Muzeum Śląskiego, a poprowadzą je Michał Świeboda i Barbara Matusiak.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie Facebook fundacji Soundscape.

  • Karuzela z Barbarami – industrialno-sakralna przechadzka po wystawach sztuki Muzeum Śląskiego

Industrialno sakralna przechadzka po wystawach odbędzie się o godz. 12.00 i 15.00, a poprowadzi ją Łukasz Szostkiewicz

Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

  • Oprowadzanie po galerii plastyki nieprofesjonalnej pt. Topos świętej Barbary na przykładzie twórczości plastycznej środowisk robotniczych na Górnym Śląsku

Oprowadzanie po galerii plastyki nieprofesjonalnej odbędzie się  o godz. 14.00 i 18.30, a poprowadzi je Sonia Wilk

Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

  • Lekcja na wystawie Nasza kopalnia. 200 lat kopalni Katowice – dla rodzin z dziećmi

Lekcja odbędzie się o godz. 16.30, a poprowadzi ją Jan Sasor.

Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie 200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się o godz. 17.30, a poprowadzi je Piotr Rygus.

Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

 

Dodatkowo

Rodzinna trasa zwiedzania w formule questu Ze świętą Barbarą od średniowiecza do dziś. Barbórkowa trasa zwiedzania.

  • Warsztaty artystyczne „Szychta w Kopalni Odwagi”

Warsztaty „Szychta w Kopani Odwagi” przeniosą uczestników w świat górniczych doświadczeń, gdzie odwaga ukazuje się w zupełnie nowym świetle. Poprzez taniec, malowanie i refleksję, uczestnicy stworzą kolorową mapę odwagi. To fascynująca podróż w poszukiwaniu prawdziwego znaczenia odwagi, malowanego kolorami naszych emocji i ruchów.

Warsztaty odbędą się o godz. 10:00 – 11:30 oraz 12:00 – 13:30 w salach edukacyjnych Muzeum Śląskiego, a poprowadzą je Katarzyna Grysko oraz Karolina Oliniewicz.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie Facebook fundacji Soundscape.

  • Jazzowy koncert zespołu Wojciech Mazolewski Quintet / godz. 20:00

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów tegorocznej Barbórki będzie wyjątkowy koncert jednego z najlepszych jazzowych zespołów w Polsce, czyli Wojciech Mazolewski Quintet. W swojej twórczości zespół eksperymentuje, wzbudza skrajne emocje i udowadnia, że muzyka jazzowa ma potencjał burzenia muzycznych schematów. Jazzu w wykonaniu WMQ słuchają wszyscy – od fanów kameralnych przestrzeni domowego zacisza, po entuzjastów wielkich koncertów kończących się owacjami na stojąco. Główną warstwą oprawy koncertu będą fotografie górników z przeszłości pokazujące ich pracę, czy obchodzone wcześniej Barbórki, aby przenieść odbiorców w nostalgię i przypomnieć tradycję. Materiały będą połączone z minimalistycznymi animacjami podkreślającymi niuanse w muzyce wraz z atmosferycznym światłem. To doświadczenie audiowizualne, nie tylko oddaje hołd Barbórce, ale także podkreśla rolę Muzeum Śląskiego jako centrum kultury, historii i dziedzictwa. 

Koncert odbędzie się w Audytorium na poziomie -4.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie Facebook fundacji Soundscape.

Organizatorzy i partnerzy:

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Śląskie, Fundacja Soundscape i Tauron Lab, a partnerem Volvo Euro Kas.

Pozostałe ,