A A A

Noc Muzeów 2024 / Instalacja AZYL

Cześć! Nazywam się AZYL

Jestem formą, która lubi wchodzić w interakcje.

Reaguję na czynniki atmosferyczne i ludzkie.

Zmieniam się i poruszam, kiedy zawieje wiatr.

Gdyby nie trzymające mnie sznurki, mógłbym odlecieć.

Chcę jednak pozostać tutaj.

Spróbuj zatrzymać się pode mną na chwilę i popatrzeć w górę.

Czym dla Ciebie jest AZYL? (Jaki jest Twój AZYL?)

Miejscem, przedmiotem, osobą a może czynnością? Czy ma jakiś kolor, kształt lub zapach?

Zapisz odpowiedź na niebieskiej karteczce i przyklej ją do tablicy znajdującej się w Łaźni.

Pomogą ci w tym naklejki, które możesz zabrać ze sobą!

instalacja AZYL
fot. Markéta Bendova

Projekt AZYL to próba stworzenia bezpiecznej przestrzeni. Zadaszenie przyjęło funkcję schronu, rozpościerającego się nad przechodniami. Zapewnia cień, chroni przed deszczem, wchodzi w interakcję z zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi – zmienia się pod wpływem wiatru, nabiera przejrzystości łapiąc promienie słońca. Stanowi kontrastującą i zaskakującą formę dla zastanego, spójnego otoczenia architektonicznego. Wielowymiarowość interpretacji znaczeń formy AZYL tworzy przestrzeń dla zróżnicowanych reakcji odbiorców.

AZYL równocześnie może wydawać się elementem obcym, niepokojącym, podważającym zasady grawitacji i stałości.

Przestrzeń AZYLU stanowi miejsce spotkania. W momencie wybuchu pełnoskalowej agresji na Ukrainę i masowego napływu osób uchodźczych do Polski jej mieszkańcy podjęli szereg działań, mających doraźnie pomóc na granicy i zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby uciekających. Jednym z wielu spontanicznych działań, jednoczących osoby z Polski i Ukrainy, było przygotowywanie posiłków dla uchodźców. Wspólne spożywanie posiłków, w pośpiechu bądź oczekiwaniu, to część rzeczywistości osób przybywających z Ukrainy do doraźnych miejsc pobytu w Polsce.

Instalacja otrzymała nagrodę Responsiveness to Urgencies (Reagowanie na bieżące problemy) w kategorii Wystaw studenckich przyznaną przez jury 15. edycji Praskiego Quadriennale 2023 .

Autorką instalacji Azy jest Ksenia Makała studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Autorka realizuje projekty z zakresu architektury, projektowania wnętrz, scenografii oraz działań interdyscyplinarnych. Interesuje ją przestrzeń i relacje w niej zachodzące, a także oddziaływanie miejskich aglomeracji na jednostkę i na jej dobrostan. Jest autorką zwycięskiej realizacji w Konkursie na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie oraz finalistką aWAKEn International Scenic Design Competition. Jej praca „Azyl” zdobyła nagrodę Responsiveness to Urgencies (Reagowanie na bieżące problemy) w kategorii Wystaw studenckich przyznaną przez jury 15. edycji Praskiego Quadriennale 2023.

 

Twórcy:

  • Autorka instalacji: Ksenia Makała
  • Opiekun merytoryczny: Marek Chowaniec
  • Zespół kuratorski: Marek Chowaniec, Jarosław Cymerman, Krystyna Mogilnicka, Anna Rudek-Śmiechowska
  • Producent obiektu: LUXPOL (Tychy)
  • Producent: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
  • Produkcja: Karolina Dziełak-Żakowska, Krystyna Mogilnicka
  • Autorka fotografii: Markéta Bendová
  • Dofinansowanie ze środków : Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie Azyl w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach 18 maja w czasie Nocy Muzeów:

18.00 – 19.00  Spotkanie autorskie z udziałem prof. Marka Chowańca, Kseni Makały, Krystyny  Mogilnickiej, Karoliny Dziełak-Żakowskiej

19.30 – 21.00 Warsztaty dla dzieci prowadzone przez Ksenię Makałę i Annę Wańtuch/ Warsztat plastyczny w którym uczestniczy będą mogli indywidulanie dokończyć hasło otwarte „Mój Azyl to…”

22.00 – 23.00 Poczęstunek kawą i herbatą

19.30 – 24.00 Dostępność strefy interaktywnej

MKiDN
1 [logo IT, wersja podstawowa pełna]

Pozostałe ,