A A A

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” przygotowaliśmy wiele spotkań o tematyce górskiej, oprowadzania kuratorskie, ofertę wydarzeń dla dzieci na czas ferii oraz pokaz monodramu „Wanda” Teatru polskiego w Bielsku – Białej.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ:

O3A5712
 • 15.11.2023 – 31.03.2024 – Majesty Skis Re//Defined: prezentacja pokonkursowych obiektów

Wystawa pokonkursowa  oraz sam konkurs MAJESTY SKIS RE//DEFINED mają zachęcić do refleksji nad sposobami promowania idei zrównoważonego rozwoju oraz zainspirować do poszukiwania nowych możliwości wykorzystania zużytych produktów jako surowców do ponownego użycia. Zaprezentowane na wystawie projekty przełamują schemat myślenia o przeznaczeniu nart i skłaniają do rozważania o odpowiedzialności producenta i użytkownika za produkt. Prezentowane na wystawach pokonkursowych prace śmiało przekraczają granice tradycyjnego podejścia do sprzętu narciarskiego. Wpisują się przy tym w misję marki, którą jest tworzenie doskonałych technicznie i estetycznie produktów narciarskich, ale również troska o ograniczanie ich wpływu na środowisko.

II Edycja Konkursu Skis Re//Defined na projekt przedmiotu użytkowego z wykorzystaniem zużytych nart Majesty zakończyła się 28.06.2023. Trzydzieści cztery zgłoszone projekty spełniły wymagania konkursu. Jury zakwalifikowało jedenaście projektów do drugiego etapu konkursu, w którym wybrane projekty musiały zostać zrealizowane.

 • 21.11.2023 / wtorek / godz. 18.30 – Bartek Bargiel – O fotografii i realizacjach wideo na wyprawach wysokogórskich.

Jako operator drona mialem okazje pracować w najwyższych górach świata . Brałem udział w licznych wyprawach w Karakorum, Tien chan, Pamir, Himalaje, Alpy. Podczas wyprawy na drugą co do wysokości górę świata  K2, udało mi się dolecieć specjalnie zmodyfikowanym dronem do szczytu na wysokość  8611 m.n.p.m I nagrać pierwszy w historii zjazd na nartach, którego dokonał Andrzej Bargiel.

Podczas mojej prezentacji opowiem o mojej pracy i doświadczeniach związanych z fotografowaniem oraz filmowaniem dronem w górach wysokich.

Opowiem jak musi być przygotowany sprzęty i na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę. Przedstawię też praktyczne zastosowanie drona nie związane z filmowaniem, t.j. orientacja w terenie , ocena warunków, wybór optymalnej trasy wspinaczki oraz zastosowanie drona w sytuacjach akcji ratunkowej.

PHOTO 2023 09 28 14 45 22
17
 • 24.11.2023 / piątek / godz. 17.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Prowadzenie: Beata Lisicka

 • 13.12.2023 / środa / godz. 19.00 – Teatr w muzeum: Monodram „Wanda” Teatru Polskiego w Bielsku Białej – reż. Maria Sadowska, Joanna Grabowiecka

Bilety: 20 zł // KUP BILET

Tekst – Wiesława Sujkowska
Reżyseria – Maria Sadowska i Joanna Grabowiecka
Scenografia i kostiumy – Ilona Binarsch
Muzyka – Maria Sadowska
Multimedia – Rafał Sakowski
Obsada: Anita Jancia-Prokopowicz – Wanda

O spektaklu
Wanda Rutkiewicz, legenda światowego himalaizmu, zdobywczyni ośmiu z czternastu ośmiotysięczników, pierwsza Europejka na Mount Evereście wraca na moment z góry, aby wytłumaczyć się ze swojego szaleńczego zapału, niezwykłego uporu i samotności towarzyszącej jej nie tylko w trakcie podejścia na szczyt. Tekst Wiesławy Sujkowskiej to opowieść o trudach wspinaczki i o trudnościach w zorganizowaniu wypraw, o niełatwej przeszłości i zmaganiu się z codziennymi ograniczeniami własnego ciała, o partnerach i przyjaciołach, którzy nie byli w stanie dotrzymać kroku ambicji.

Specyfika przestrzeni Muzeum Śląskiego wymagała rezygnacji ze scenografii, w której  przedstawienie „Wanda”  jest prezentowane w siedzibie Teatru Polskiego  w Bielsku-Białej. Zespół pracowników Działu Wystawienniczego Muzeum Śląskiego wraz z zespołem z teatru wypracowali nową aranżację sceny na potrzeby prezentacji „Wandy” w przestrzeni sali audytorium Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Intymny monolog aktorki doskonale wpisuje się projekt wystawy „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”, na którą składają się dotąd niepublikowane fotografie z domowego archiwum Wandy Rutkiewicz, wykłady i pokazy filmów dokumentalnych.

DSC 1709
DSC 1554
 • 14.12.2023 / czwartek / godz. 19.00 – Teatr w muzeum: Monodram „Wanda” Teatru Polskiego w Bielsku Białej – reż. Maria Sadowska, Joanna Grabowiecka

Bilety: 20 zł // KUP BILET

Tekst – Wiesława Sujkowska
Reżyseria – Maria Sadowska i Joanna Grabowiecka
Scenografia i kostiumy – Ilona Binarsch
Muzyka – Maria Sadowska
Multimedia – Rafał Sakowski
Obsada: Anita Jancia-Prokopowicz – Wanda

 • Bezpieczni w górach / Warsztaty dla dzieci z klas II, III, IV i V – OFERTA DLA GRUP PÓŁKOLONIJNYCH

Zima w Tatrach jest piękna ale potrafi być też niebezpieczna. Na zajęciach będziemy mówić o tym, jak przygotować się do wyjścia zimą w góry oraz jak obliczyć czas przejścia z pomocą mapy. Poznamy podstawowe elementy wyposażenia górskiego turysty i sami zapakujemy plecak na zimową wycieczkę. Nie zabraknie też opowieści o mieszkańcach Tatr, których można spotkać podczas górskich wędrówek oraz w jaki sposób radzą sobie zimą. Będziemy również trenować obsługę sprzętu lawinowego, poznając podstawowe zasady Lawinowego ABC.

Termin: 30-31 stycznia
Godziny warsztatów:
– 30 stycznia – 11:00, 13:00
– 31 stycznia – 9:00, 11:00, 13:00
każdy warsztat będzie trwał ok 2 godzin (część warsztatowa i część praktyczna)

Maksymalna liczba uczestników: 20
Koszt – 1 zł

Zgłoszenia pod nr. tel. 32 77 99 382 lub mailowo na adres lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl

Fot. TPN 1
Fot. TPN 2
 • 30.01., godz. 15.00 – Bezpieczni w górach / warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat

Zima w Tatrach jest piękna ale potrafi być też niebezpieczna. Na zajęciach będziemy mówić o tym, jak przygotować się do wyjścia zimą w góry oraz jak obliczyć czas przejścia z pomocą mapy. Poznamy podstawowe elementy wyposażenia górskiego turysty i sami zapakujemy plecak na zimową wycieczkę. Nie zabraknie też opowieści o mieszkańcach Tatr, których można spotkać podczas górskich wędrówek oraz w  jaki sposób radzą sobie zimą. Będziemy również trenować obsługę sprzętu lawinowego, poznając podstawowe zasady Lawinowego ABC.

Wstęp: 1 zł / KUP BILET

UWAGA: Opiekunowie są zobowiązani do wykupienia biletu w cenie 1 zł w KASIE MUZEUM PRZED ZAJĘCIAMI !

 • 16.01.2024 / wtorek / godz. 18.30 – Wojciech Kłapcia, Pajak: Nowe technologie w branży outdoor.


Spotkanie tłumaczone na PJM.
Wstęp –  1 zł

Podczas spotkania z Wojtkiem Kłapcią – specjalistą od badań i rozwoju produktu, ekspertem do spraw technologii w branży outdoor w rodzinnej firmie Pajak z Bielska-Białej – będziemy rozmawiać m.in. o wielkim powrocie włókien naturalnych wykorzystywanych w produkcji odzieży, śpiworów oraz w konstrukcji obuwia w branży outdoor, a to wszystko z  naciskiem na ekologię. Projektowane przez Wojtka produkty są nominowane, wyróżniane i nagradzane w głównej mierze za zastosowane w nich rozwiązania technologiczne.

Na uczestników spotkań z Wojtkiem Kłapcią czekają także niespodzianki i wyzwania.
Na koniec ostatniego spotkania chętni będą mogli spróbować swych sił w zawodach pakowania śpiwora na czas, a na tych, którzy zdobędą najlepszy wynik, czekać będą nagrody rzeczowe od partnera wystawy. Aktualne rekordy wszech czasów do pobicia to:  31″20 sek dla pań i  21″86 sek dla panów.

styczniowe (14 of 121)
kazbek (26 of 42)
 • 23.01.2024 / wtorek / godz. 18.30 – Wojciech Kłapcia, Pajak: Współczesne wzornictwo przemysłowe w branży outdoor.


Spotkanie tłumaczone na PJM.
Wstęp –  1 zł

Podczas spotkania z projektantem Wojciechem Kłapcią, którego uzupełnieniem będzie bogata  prezentacja audio-wizualna – spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy funkcjonalność musi boleć w oczy? Co dają zespoły ekspertów z poza branży? Dlaczego grafik musi współpracować z technologiem i co ma do tego kierownik projektu? Poznamy także przykłady wzornictwa na siłę oraz wzornictwa funkcjonalnego.

 • 30.01.2024 / wtorek / godz. 18.30 – Wojciech Kłapcia, Pajak: Wpływ produkcji i działalności outdoor na środowisko.


Spotkanie tłumaczone na PJM.
Wstęp –  1 zł

Spotkanie wokół ekologii i wpływu działalności branży outdoor na środowisko naturalne. Z Wojtkiem Kłapcią rozmawiać będziemy m.in. o zaniechaniu produkcji jako najczystszej formie ograniczenia wpływu na środowisko, greenwaschingu, wyzwaniach logistycznych czy upcyclingu ponad recyklingiem.

Na uczestników spotkań z Wojtkiem Kłapcią czekają także niespodzianki i wyzwania.
Na koniec ostatniego spotkania chętni będą mogli spróbować swych sił w zawodach pakowania śpiwora na czas, a na tych, którzy zdobędą najlepszy wynik, czekać będą nagrody rzeczowe od partnera wystawy. Aktualne rekordy wszech czasów do pobicia to:  31″20 sek dla pań i  21″86 sek dla panów.

IMG 20230722 100012
Janusz Borowiec
 • 20.02.2024 / wtorek / godz. 18.30 – Janusz Borowiec, Majesty: O eko odpowiedzialności w produkcji sprzętu do turystyki górskiej. Case study konkursu Skis Re//Defined.

Wstęp –  1 zł

Janusz Borowiec – założyciel gdańskiej marki Majesty, oddany narciarz i zwolennik freeskiingu z pasją do kształtowania trendów na rynku narciarskim. Opowie o ekoodpowiedzialności i ekomanifeście przyświecającym marce, która jest liderem w produkcji nart freeridowych oraz organizatorem konkursu Skis Re//Defined. Celem konkursu jest promowanie idei upcyklingu, czyli nadawania drugiego życia zużytym nartom, aby produkt nie był cenniejszy od wykorzystanych do jego produkcji surowców. Uczestnicy konkursu, prezentując swoje pomysły z zakresu wzornictwa użytkowego, przyczyniają się do zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz maksymalnego ograniczenia odpadów.

 • 27.02.2024 / wtorek / godz. 18.30 – Jan Krzysztof, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: Ocena ryzyka w górach – zacznijmy od Tatr.

Wstęp –  1 zł

Jan Krzysztof – naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z TOPREM związany od ponad 20 lat. Wykład  obejmować będzie wprowadzenie do tematyki zagrożenia lawinowego w Tatrach i metod oceny ryzyka podczas aktywności zimą w terenie. By móc w pełni korzystać z tych metod konieczne jest pogłębienie tematu na specjalistycznych kursach lawinowych, ale mamy nadzieję, że to wprowadzenie zachęci do udziału w szkoleniach osoby zainteresowane szeroko rozumianą turystyką zimową i skialpinizmem.

Jan Krzysztof fot. Adam Brzoza
Eliza Kubarska Fot. Dawid Kaszlikowski
 • 5.03.2024 / wtorek / godz. 18.30 – Eliza Kubarska: O pracy nad górskimi filmami dokumentalnymi.

Wstęp –  1 zł

Eliza Kubarska autorka filmu prezentowanego na wystawie „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”, alpinistka, podróżniczka, artystka, reżyserka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Szkoły Wajdy w Warszawie oraz Liceum Plastycznego w Łodzi. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Autorka nagradzanych na świecie filmów dokumentalnych. Debiutowała w 2010 roku obrazem „Co się wydarzyło na wyspie Pam„.  Jej ostatni film „Ściana Cieni” stał się najczęściej nagradzanym filmem polskim o tematyce górskiej (ponad 30 nagród międzynarodowych). Obecnie Eliza prowadzi prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym o Wandzie Rutkiewicz. Jako alpinistka, w zespole ze swoim mężem Davidem Kaszlikowskim, ma na koncie realizację kilkunastu wypraw, m.in. na Grenlandię, w Karakorum, Atlas Wysoki, do Mali czy tropikalnych dżungli Malezji lub pustynnych gór Jordanii. Autorka zdjęć specjalnych (ekspedycje górskie i podwodne). Założycielka studia filmowego Vertical Vision Film Studio (od 2008). Laureatka Alliance for Mountain Film Grand Prize 2023 – międzynarodowego wyróżnienie przyznawanego twórcom filmów górskich za wyjątkowy wkład w historię kina górskiego. Eliza jest pierwszą kobietą wśród dotychczasowych laureatów.

 • 22.03.2024 / piątek / godz. 18.30 – Dr Katarzyna Gębarowska: O fotografii pejzażowej kobiet.

Wstęp –  1 zł

Dr Katarzyna Gębarowska – współkuratorka wystawy „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz”. Miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fotografka. Kuratorka wystawy pt. „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej w Bydgoszczy 1888–1945”. Współautorka książek „Kobiety Fotonu” (2018) oraz „Zawód: fotografistka” (2019), wyróżnionej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2019. Zwyciężczyni drugiej nagrody w konkursie CAS „Odkryj swoje archiwum” Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii „Fotografistka” w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.

Katarzyna Gębarowska Fot. Filip Kowalkowski
 • Kuratorki wystawy: dr Katarzyna Gębarowska, Beata Lisicka
 • Współpraca: Eliza Kubarska
 • 16.11.2023–31.03.2024
 • Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / przestrzeń wystaw czasowych na poziomie -4

Partnerami wystawy są:

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Tatrzański Park Narodowy
Polski Związek Alpinizmu
Teatr Polski w Bielsku-Białej
Pajak
Fundacja Wielki Człowiek 

PARTNERZY logotypy

Pozostałe ,