Small Talk Pandemic Cafe / Kawiarnia Niemożliwa

„Dialog w czasach pandemii” – to tytuł najnowszej edycji programu rezydencji artystycznych „Performatywny Magazyn”. Muzeum Śląskie zaprasza artystów do udziału w nim po raz piąty.

To już dwa lata, kiedy zmagamy się z pandemią globalnie i lokalnie. To czas, w którym musiały zmienić się nasze zwyczaje, musieliśmy się dostosować do nowych zasad, to czas, który wpłynął na aspekty intymne naszego życia jak i na funkcjonowanie w społeczeństwie. To czas wielu wyrzeczeń, ograniczeń ale i nowych możliwości. Jak czas walki z pandemią wpłynął na dialog, komunikację między ludźmi. Jak się komunikujemy, jaką w czasach pandemii odegrały media, Internet? Jak za kilka lat będzie się przedstawiało/odnosiło się do czasów pandemii?

Po wnikliwej analizie projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu programu rezydencji artystycznych w ramach cyklu Dialog w czasach pandemii, dyskusji i przeprowadzonym głosowaniu jury wyłoniło zwycięski projekt, którym jest propozycja autorstwa Magdaleny Sobolskiej Small talk Pandemic Cafe / Kawiarnia Niemożliwa.

Projekt pani Magdaleny Sobolskiej  Small talk Pandemic Cafe / Kawiarnia Niemożliwa w pełni wpisuje się w tematykę tegorocznego Performatywnego Magazynu – Dialog w czasach pandemii. Zamysł jest spójny, łączy w sobie elementy badawczo-socjologiczno-artystyczne, które dobrze odzwierciedlają relacje i emocje doświadczane przez ludzi podczas izolacji w czasie pandemii COVID-19.

Zobacz pełny werdykt jury.

Przez pierwsze tygodnie pandemii COVID-19 napływały do nas dziesiątki nowych wiadomości dotyczących wirusa. Ograniczenia wynikające z obostrzeń oraz odczuwanego, realnego zagrożenia zmniejszyły repertuar codziennych możliwości działania. W zawieszeniu, przyklejeni do ekranów, przerzucaliśmy się informacjami. Niegasnące pragnienie kontaktu z drugą osobą zaczęło się zmagać z monotonią i brakiem treści, gdy życie stało się okrojoną powtarzalnością.

Z czasem informacje straciły na świeżości, zaczęły się odmieniać przez nowe warianty, które także zaczynały powszednieć. Bezustannie obecna, raz wzrastająca, raz opadająca kolejnymi falami, pandemia powoli stała się elementem komunikacji. Początkiem, podtrzymaniem lub zakończeniem rozmowy. Czasem drobną wstawką.

Czy pandemia weszła do języka jako objaw funkcji fatycznej?
Czy to forma ochrony przed nieustannie towarzyszącą niepewnością i lękiem?
A może odmiana znieczulenia na sytuację, która wciąż rozgrywa się w tle naszej codzienności?

Instalacja artystyczna Small Talk Pandemic Cafe / Kawiarnia niemożliwa to iluzja spełnienia izolacyjnej fantazji o zwykłym spotkaniu przy kawie lub herbacie. Na stolikach w spreparowanej kawiarni – ceramiczne kubki-rzeźby. „Niemożliwe” do regularnego użytkowania, zniekształcone, pandemicznie naznaczone. Wokoło rozbrzmiewają głosy – pandemiczne newsy, zapytania i wyliczanki – w zmieniającym się rytmie i natężeniu, aż po rozpuszczenie w szumie.

Magdalena Sobolska / kuratorki: Magdalena Niziołek, Agata Picheń-Kowalska

16.11 – 27.11. 2022

Muzeum Śląskie w Katowicach

ul. T. Dobrowolskiego 1

Projekt dofinansowany z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 w ramach zadania pod nazwą „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach”.

Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 1                  Small Talk Pandemic Cafe / Kawiarnia Niemożliwa                       Rewitalizacja dawnej łaźni Gwarek 24

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej